Ľudové milície

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Insignia Ľudových milícií

Ľudové milície (skr. ĽM, po česky Lidové milice, LM), komunistami nazývané aj „ozbrojená päsť robotníckej triedy“, boli robotnícke bojové jednotky, ktoré vytvorila Komunistická strana Československa. Boli založené 23. februára 1948 pri príprave komunistického prevratu v Česko-Slovensku.

Vznikli tak ozbrojené sily, ktoré nemajú v demokratickom štáte miesto. Komunisti Ľudové milície využívali počas celého obdobia svojej vlády. Pre ich členov usporadúvali vojenské cvičenia, na ktorých sa učili zaobchádzať so zbraňami. Jednotky podliehali priamo vedeniu KSČ, hlavným veliteľom bol generálny tajomník strany. Výzbroj bola uskladňovaná priamo v priemyselných podnikoch.

Počas nepokojov boli milície nasadzované spoločne s políciou a vojskom proti demonštrantom a iným „protisocialistickým živlom“. Dôležitú úlohu zohrali okrem roku 1948 aj v období normalizácie po okupácii Česko-Slovenska v auguste 1968.

V novembri 1989 boli ľudové milície pripravené zasiahnuť proti demonštráciám proti komunistickému režimu počas nežnej revolúcie. Nakoniec sa ich vedenie KSČ neodvážilo použiť a v decembri 1989 boli odzbrojené a rozpustené. Mali v tom čase 84 821 členov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]