Železný Will

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Železný Will
Originálny názov Iron Will
Dĺžka 108 minút
Štát USA Spojené štáty americké
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1994
Spoločnosť Walt Disney Pictures
Rozpočet 5 313 406 USD
Zárobok 21 006 361 USD
Filmový štáb
Réžia Charles Haid
Produkcia Patrick J. Palmer
James Ployhar
Robert Schwartz
Scenár John Michael Hayes
Djordje Milicevic
Jeff Arch
Hudba Joel McNeely
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Železný Will (angl. Iron Will) je americký dobrodružný film, založený na skutočnom príbehu Freda Hartmana, ktorý roku 1917 vyhral preteky psích záprahov na trase z kanadského Winnipegu do Saint Paul v USA. Podľa Alberta Campbella, ktorý jeho úspech sledoval, tak splnil želanie svojho otca, ktorý zomrel len dva týždne pred pretekmi. Vo filmovom spracovaní boli pozmenené mená postáv.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Will Stoneman je sedemnásťročný farmár z Južnej Dakoty v USA, ktorý si privyrába dopravou poštových zásielok do mesta pomocou psích záprahov. Po nehode na zamrznutej rieke, kde zomrel jeho otec Jack Stoneman, sa rozhodne prihlásiť na preteky psích záprahov, aby vyhral 10 000 dolárov na záchranu rodinnej farmy a zabezpečenie vlastného štúdia. Trať je dlhá 522 míľ (840 kilometrov) a vedie z kanadského Winnipegu do Saint Paul v USA. Willovi pomôže rodinný priateľ, indián Ned Dodd, ktorý ho začne trénovať.

Bohatý magnát a organizátor pretekov J.W. Harper mu spočiatku nechcel povoliť súťažiť, lebo bol presvedčený, že preteky sú príliš nebezpečné pre takého mladíka. Novinár Harry Kingsley ho však presvedčí, aby povolil chlapcovi účinkoval v pretekoch. Kingsley však chce napísať o Willovi do novín veľký príbeh, ktorý by ho dostal na vrchol žurnalistickej kariéry. Will je odhodlaný vyhrať preteky, spoločne s najlepším psom Gusom v čele jeho záprahu, avšak zistí, že to nebude jednoduché v konkurencii egoistického švédskeho majstra Borgs Guillarsona a bohatého stávkara Angusa McTeagueho, ktorý chce Willa podplatiť aby odstúpil z pretekov.

Vďaka novinovým článkom sa z Willa stáva národný hrdina, prezývaný Železný Will, kvôli svojmu odhodlaniu. Po strastiplnej ceste za víťazstvom, na ktorej mu pomáha Kingsley i obyčajný ľudia, zvíťazí v pretekoch a potvrdí tak slová svojho otca.

Premiéra[upraviť | upraviť zdroj]

Film mal premiéru 14. januára 1994. Na Slovensku film prvýkrát odvysielala televízia JOJ so slovenským dabingom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]