.45 ACP

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Náboj .45 ACP
Náboj .45 ACP

.45 ACP (Automatic Colt Pistol) je pištoľový náboj skonštruovaný Johnom Browningom v roku 1905 pre použitie vo svojom prototype pištole Colt, ktorá bola poloautomatická. Z tej sa neskôr vyvinula pištoľ M1911, ktorá bola roku 1911 prevzatá americkou armádou.

Tento náboj sa stal jedným z najúspešnejších vôbec, ako pri vojenskom použití, tak pri použití civilistov. Od svojho vytvorenia na neho bolo komorované nespočetne množstvo zbraní (pištolí a samopaľov; revolvery sú v tomto kalibri obrovskou vzácnosťou).

Konštrukcia a dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Americké jazdectvo kupovalo a testovalo na prelome 19. a 20. storočia veľké množstvo zbraní. Po mnohých testoch a skúsenostiach z iných armád došli k záveru, že minimálny kaliber má byť .45.

Firma Colt pracovala s Browningom na vývoji kalibru .41 v roku 1904 a keď v roku 1905 jazdectvo požadovalo kaliber .45, prerobili svoju pištoľ na tento požadovaný kaliber. Výsledkom bol Colt Model 1905 a nový náboj .45 ACP.

Náboj mal pôvodne strelu o hmotnosti 13 g a úsťovú rýchlosť 275 m/s. Po mnohých skúškach sa ale zistilo, že lepšia je hmotnosť 15 g a rýchlosť 260 m/s.

Tento náboj je veľmi podobný výkonom náboju .45 S&W. V zrovnaní s nábojom .45 Colt je len o trochu menej výkonný, ale je omnoho kratší.

Výkon[upraviť | upraviť zdroj]

.45 ACP so strelou typu hollow-point v porovnaní s nábojmi .22LR

Ide o jeden z najefektívnejších pištoľových nábojov určených pre boj. Kombinuje veľmi dobrú presnosť so zastavovacími schopnosťami proti ľudským útočníkom. Ďalej má prijateľný zdvih a spätný ráz a nízky svetelný záblesk pri výstrele.

Ako mnoho iných pištoľových nábojov dosahuje nízke úsťové rýchlosti a preto nieje príliš vhodný proti nepriestrelným vestám. Jeho ďalšou nevýhodou sú väčšie rozmery, s čím súvisí jednak vyššie výrobné náklady, ale tiež skutočnosť, že sa ich do zásobníku nevojde príliš veľa (obzvlášť v porovnaní s nábojom 9 mm Luger). To je častý dôvod, prečo si ľudia kupujú radšej zbrane komorované na iné, rozmerovo menšie, náboje. Z tohto hľadiska je tiež nepríjemné, že keď výrobca zbrane použije dvojradý zásobník, tak je rukoväť zbrane príliš veľká a pre väčšinu ľudí tak nepohodlná. Preto aj rôzne policejné jednotky dávajú prednosť nábojom typu .40 S&W a .357 SIG[1]

Aj pri použití neexpanzívnej strely je tento náboj efektívny voči ľudským cieľom. Vďaka svojmu rozmeru totiž pri prelete tkanivom vytvorí veľký a pomerne trvalý strelný kanál.

V niekoľkých posledných desaťročiach sa objavili moderné strely typu hollow-point (HP), ktoré maly zvýšiť expanzívny potenciál strely a tým aj pravdepodobnosť zastavenia útočníka. Bohužiaľ vzhľadom k nízkej úsťovej rýchlosti strely, je expanzia nespoľahlivá. Výnimkou je verzia +P (používa vyšší tlak pri výstrele, než je podľa špecifikácie dovolené) so skoro 20 % vyššou rýchlosťou.

Výhodou vyššieho priemeru strely je nižšia šanca prestrelenia cieľa naskrz. Tým sa znižuje pravdepodobnosť zranenia ďalších osôb, ktoré neboli cieľom streľby.

Vzhľadom k tomu, že všetky štandardné laborácie tohto náboja sú podzvukové, tak ide o jeden z najsilnejších nábojov, na ktorý sa dá dobre použiť tlmič výstrelu.

Synonymá názvu[upraviť | upraviť zdroj]

  • .45 Auto
  • 11.43 x 23 mm

Príklady strelných zbraní používajúcich náboj .45 ACP[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Springfield Armory .45 ACP M1911A1 pistole

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.backwoodshome.com/articles2/ayoob93.html

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]