AIESEC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

AIESEC je najväčšia medzinárodná študentmi riadená nepolitická nezisková organizácia[chýba zdroj], ktorá združuje študentov a čerstvých absolventov na viac ako 1700 najmä ekonomických vysokých školách v 110 štátoch sveta.

Názov pôvodne pochádza z francúzskeho Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales, ale v súčasnej dobe sa už používa iba skratka AIESEC, pretože mnoho jej členov študuje aj v iných odvetviach ako sú ekonómia a obchod.

Hlavnou aktivitou AIESEC je rozvoj svojich členov a medzinárodný výmenný program odborných stáží, ktorý umožňuje vysokoškolským študentom a čerstvým absolventom vycestovať do zahraničia na pracovnú stáž a získať tak kultúrne a pracovné skúsenosti.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Po druhej svetovej vojne sa v roku 1946 v meste Liège, v Belgicku stretli študenti z 9 univerzít zo 6 štátov (Francúzsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko a Holandsko) s úmyslom vytvoriť organizáciu, ktorá by poskytovala študentom možnosť navštevovať cudzie krajiny, spoznávať ich kultúry, pochopiť ich a tým v budúcnosti zabrániť udalostiam vedúcim k hrôzam druhej svetovej vojny.

Jaroslav Zich, mladý Čech, bol zvolený za jej prvého prezidenta. Nové združenie malo prvú centrálu v Prahe, v Česko-Slovensku. V priebehu jedného roka ale muselo krajinu opustiť, aby aj po prevzatí moci komunistami, zostala politicky neutrálna. Centrála sa presunula najskôr do Bruselu v Belgicku a neskôr, v roku 1990, do Rotterdamu v Holandsku, kde sídli dodnes. Jej súčasnou prezidentkou je Gabriela Alvescu.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

AIESEC pôsobí na viac než 1100 univerzitách v 110 štátoch a teritóriách.

K rozvoju svojich členov prispieva konkrétne pomocou organizovania a účasti na vzdelávacích školeniach a konferenciách, pomocou práce v tíme, komunikácie s externými spoločnosťami, poskytovania starostlivosti a organizovania kultúrnych aktivít pre zahraničných stážistov, ako aj prostredníctvom účasti na stáži v zahraničí a účasti v riadiacich štruktúrach AIESEC.

AIESEC má status pozorovateľa pri Organizácii Spojených národov.

Bývalí členovia AIESEC[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

  • Robert Chvátal - bývalý prezident EuroTel a T-Mobile Slovensko, súčasný prezident T-Mobile Austria
  • Christian Mandl - spoluzakladateľ, bývalý prezident a predseda predstavenstva Sky Europe Airlines
  • Jozef Šesták - diplomat, bývalý štátny tajomník MZV SR a bývalý kandidát na prezidenta SR

AIESEC na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Prvými prezidentmi AIESEC Česko-Slovensko, ktorý bol založený v roku 1966, boli Slováci Miloš Motoška za Česko a Jozef Šesták za Slovensko.

Štruktúra AIESEC Slovensko v súčasnosti pozostáva z národnej centrály a 6 miestnych pobočiek:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]