Adventure (druh počítačovej hry)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Adventure alebo po slovensky slangovo adventúra je počítačová hra založená hlavne na príbehu. Cieľ hry je veľmi rôznorodý, jej základom je obyčajne nejaká záhada, ktorá je počas hry postupne odhalená. Charakteristickým znakom adventúr je potreba získania určitých predmetov, ktoré sa majú použiť v správnom čase a na správnom mieste. Adventúry sa delia na textové a grafické.

Textové adventúry[upraviť | upraviť zdroj]

Patria medzi prvé adventúry vôbec. Neobsahujú žiadnu grafiku, len farebný text. Nakoľko by sa mohlo zdať, že ide o primitívnu hru, po vyskúšaní tohto žánru môžete byť naopak veľmi milo prekvapený. Veľkým plusom tu býva výborne prelínaný a veľmi pútavý príbeh. Ďalšou výhodou je šíriteľnosť, väčšina týchto adventúr (ak nie všetky) sú sprístupňované úplne zadarmo.

Grafické adventúry[upraviť | upraviť zdroj]

Najviac obľúbené adventúry sú práve grafické. Ich hlavnou výhodou oproti textovým je samozrejme grafické spracovanie (spočiatku len 2D, neskôr už 3D). Nevýhoda je cena, nakoľko je nutné si uvedomiť, že tvorba grafiky a zvuku je náročná, musia tieto hry vytvárať skúsené firmy. Medzi adventúry sa zaradujú hry ako The Neverhood, Grim Fandango, séria Broken Sword, Still Life, séria Myst, Syberia a iné.