Análny sex

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Análny sex

Análny sex je sexuálna aktivita, pri ktorej je dráždený análny otvor, a to buď pomocou penisu, erotických pomôcok, alebo iných častí ľudského tela. Pretože konečníku na rozdiel od vagíny chýba prirodzená vlhkosť, je pri tejto praktike obvykle používaný lubrikačný gél.

Potešenie z análneho sexu pramení z toho, že v oblasti otvoru je veľké množstvo nervových zakončení (podobne ako v blízkosti vagíny).

Túto sexuálnu praktiku možno vykonávať v heterosexuálnom páre, keď spravidla nie sú používané žiadne pomôcky, a možno povedať, že ide o doplnkovú sexuálnu praktiku. Aktivita môže prinášať sexuálne uspokojenie obom partnerom. U muža je mechanizmus rovnaký, ako pri klasickom sexuálnom styku, u žien sú príjemné pocity spôsobené tým, že konečník a pošva spolu veľmi tesne susedia a cez tenkú oddeľujúcu prepážku je možné dráždiť nervové zakončenia v pošve aj cez konečník.

Pri mužských homosexuálnych pároch je análny sex veľmi častou praktikou. Pasívny muž prežíva uspokojenie vďaka dráždeniu prostaty.

Lesbické páry túto polohu využívajú pomocou pomôcok, ktoré sú dvojitého typu. Buď ide o jednostranný vibrátor, ktorý si jedna z partneriek pripevní do miest, kde má muž penis a ona je potom dráždená mimomaternicovo, alebo sa používa pomôcka podobná dvojstrannému vibrátoru.

Pohľad na análny sex[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa literatúry nebol análny sex v starovekých kultúrach považovaný za nič neobvyklé ani mimoriadne. Po nástupe kresťanstva sa sex všeobecne stal tabu, ktoré pretrváva dodnes. Táto sexuálna aktivita je často považovaná za nečistú a neprirodzenú.

V niektorých afrických kultúrach je poloha považovaná za dovolenú i pred svadbou, pretože pri nej žena zostáva pannou, čo umožňuje jej predaj či vydaj. Takéto spoločenstvá majú pre takýto sex dovolenú hranicu rovnakú ako pre svadbu (12 rokov).

Podľa katolíckej cirkvi je tento styk v manželstve považovaný za nemravný, pretože po ňom žena nemôže otehotnieť.

V starovekom Egypte bol homosexuálny análny styk považovaný za normálny a všetko naznačuje, že v najstarších dobách panovník dokazoval svoju mužnosť tým, že znásilnil porazeného protivníka. Tento zvyk sa odrazil napr. v bájach, kde v spore medzi bohom Hórom a Sutechom Sutech Hóra niekoľkokrát znásilní a egyptskí bohovia sa nad tým ani nepozastavia. Podľa prameňov, ktoré hovoria o tejto téme, neexistuje žiadny dôvod sa domnievať, že starovek poznal tento spôsob sexuality len medzi dvoma mužmi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]