Anatolij Nikolajevič Berezovoj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anatolij Nikolajevič Berezovoj
sovietsky kozmonaut
Št. príslušnosť Sovietsky zväz / Rusko
Dátum narodenia 11. apríl 1942 (72 rokov)
Enem, ZSSR (dnes Rusko)
Iné zamestnanie pilot
Hodnosť plukovník
Čas vo vesmíre 211d 9h 4m
Kozmonaut od 1970
Misie Sojuz T-5, Saľut 7, Sojuz T-7
Kozmonaut do 1992

Pozri aj Biografický portál

Anatolij Berezovoj (vľavo) na poštovej známke

Anatolij Nikolajevič Berezovoj (rus. Анатолий Николаевич Березовой; 11. apríl 1942, Enem, Rusko) je bývalý ruský kozmonaut. V roku 1982 sa spolu V. V. Lebedevom zúčastnil na lete kozmickej lode Sojuz T5 a spolu absolvovali dlhodobý pobyt v kozmickej stanici Saľut 7.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Odštartoval z Bajkonuru spolu s Valentinom Lebedevom na palube kozmickej lode Sojuz T-5 v máji 1982. V čase letu mal 40 rokov a do zoznamu kozmonautov Zeme sa zapísal ako 107. v poradí. Pripojili sa k vtedy novej sovietskej orbitálnej stanici Saľut 7 a strávili na nej viac ako pol roka (vtedajší rekord) ako prvá základná posádka. Absolvoval tu aj svoj prvý dvojhodinový výstup do voľného vesmíru (EVA) kvôli výmene vonkajších detektorov. K stanici sa postupne pripájali nákladné lode Progress 13 a 14. Stanicu navštívili kozmonauti ďalších misií, v júli 1982 Sojuz T-6 (Džanibekov, Ivančenkov, Chrétien), v auguste 1982 Sojuz T-7 (Popov, Serebrov a Svetlana Savická). Pretože ich Sojuz T-5 bol vo vesmíre príliš dlho, posledná návšteva odletela na Zem s ním a pri stanici im ponechala svoju loď. Po ich odlete ju preparkovali k prednému spojovaciemu uzlu a pokračovali v plnení zadaných úloh.

V októbri 1982 vyložili ďalšie zásoby z Progressu 15 a v novembri z Progressu 16. Progress 16 využili na zvýšenie obežnej dráhy celého komplexu. V decembri stanicu zakonzervovali a obaja odleteli v Sojuze T-7 domov. Po pristátí kabíny na padákoch museli celú noc stráviť v pristavenom terénnom vozidle, kvôli snehovej búrke ich vrtuľník nemohol v noci dopraviť na základňu.