Anna Habsburská (1573 – 1598)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anna Habsburská
Anna Habsburská (1573 – 1598)
poľská a švédska kráľovná

Narodenie 16. august 1573
Graz, Rakúsko
Úmrtie 10. február 1598 (24 rokov)
Varšava, Poľsko
Erb Anny Habsburskej

Anna Habsburská (* 16. august 1573, Graz, Rakúsko – † 10. február 1598, Varšava, Poľsko) bola poľská a švédska kráľovná ako prvá manželka Žigmunda III. Vasu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Anna sa narodila ako druhé dieťa (prvá dcéra) z pätnástich potomkov habsburského arcivojvodu Karola II. Štajerského a Márie Anny Bavorskej, jej prarodičmi z otcovej strany boli Ferdinand I. Habsburský a Anna Jagelovská, z matkinej potom Albert V. Bavorský a Anna Habsburská.

Vyrastala obklopená veľkou rodinou v láskyplnej starostlivosti svojich rodičov, ktorí z nej vychovali jednu zo vzdelaných žien svojej doby; jej portréty ukazujú, že bola obdarená aj nevšedným pôvabom. Už v roku 1586 Anna Jagelovská začala hľadať nevestu pre svojho synovca Žigmunda III. Vasu. Plán na zasnúbenie s Annou nevyšiel, pretože už bola zasnúbená s Henrichom Lotrinským; Žigmund sa teda začal uchádzať o Kristinu Holstein-Gottorp. Ani toto jeho snaženie neviedlo k cieľu a keď sa v roku 1590 dozvedel, že Annino zasnúbenie bolo zrušené, začal sa o ňu uchádzať znova. Cestou do Ríma sa v Grazi zastavil kardinál Grzegorz Radziwiłł, ktorý v mene Žigmunda viedol pytačky. Po pôvodne chladnom prijatí a dlhých rokovaniach bol nakoniec 4. mája roku 1592 vo Viedni uzavretý sobáš per Procura (Žigmunda zastupoval litovský maršalek Albert Radziwiłł). Vlastná svadba, spojená s Anninou korunováciou za poľskú kráľovnú, sa uskutočnila 31. mája toho istého roku v Krakove.

V rokoch 1593 – 1594 sa Anna s manželom zdržiavali vo Švédsku, kde bola 1. marca roku 1594 v katedrále v Uppsale korunovaná za švédsku kráľovnú. Švédskou šľachtou bol manželský pár prijatý s nedôverou, lebo obaja boli katolíckeho vyznania, zatiaľ čo švédska aristokracia bola luteránska.

Anna si rýchlo získala obľubu Poliakov a predovšetkým manžela, ktorý si ju ihneď zamiloval. Na politickej scéne nehrala významnú úlohu, dávala prednosť pokojnému životu v rodinnom zátiší. Zomrela 10. februára 1598 vo Varšave v dôsledku krvácania po predčasnom pôrode. Pochovaná bola vo Wawelskej katedrále v Krakove.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

Z manželstva Anny a Žigmunda vzišlo päť detí, jediný Vladislav však prekonal vtedajšie úskalia detského veku a dožil sa dospelosti.

Pri pôrode posledného syna Anna vo veku iba 25 rokov zomrela. Jej manžel sa sedem rokov potom, v roku 1605, oženil s jej o pätnásť rokov mladšou sestrou Konstancou.

Genealógia[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Anny Habsburskej
Anna Habsburská Otec:
Karol Štajerský
Starý otec:
Ferdinand I. Habsburský
Prastarý otec:
Filip I.
Prastará matka:
Jana Kastílska
Stará matka:
Anna Jagelovská
Prastarý otec:
Vladislav II. Jagelovský
Prastará matka:
Anna de Foix
Matka:
Mária Anna Bavorská
Starý otec:
Albrecht V.
Prastarý otec:
Viliam IV.
Prastará matka:
Mária Bádenská
Stará matka:
Anna Habsburská
Prastarý otec:
Ferdinand I. Habsburský
Prastará matka:
Anna Jagelovská

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anna Habsburská (1573 - 1598) na českej Wikipédii.