Austrálski domorodci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Austrálski domorodci (iné názvy pozri dole) sú pôvodní obyvatelia Austrálie pred príchodom Európanov a ich súčasní potomkovia.

Názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenské synonymá sú: domorodí Austrálčania, praobyvatelia Austrálie, pôvodní obyvatelia Austrálie, aborigéni[1] [resp. staršie aborigénovia[2]] (Austrálie), aboriginci (Austrálie)[3], Aborigináli[4], aborigines[5], zriedkavo: Aborigini/Aboriginovia, Protoaustrálčania/Praaustrálčania [6], nepresne: Austrálčania, zastarano: austrálski černosi, Austrálci[7], ľudovo aj Aborigénci, Aborigenci, Aboridžinci, (?)Aborigidi.

Anglické názvy sú: Indigenous Australians, Aborigines alebo Aboriginals.

Termín aborigines (z lat. ab origine - od začiatku, pôvodne) sa v latinčine používal na označenie pôvodných obyvateľov Latia, nazývaných po slovensky Aborigini/Aboriginovia; prvýkrát sa spomína v diele básnika Lykofróna.[8] Najneskôr od roku 1789 sa v angličtine začal používať v užšom zmysle na označenie pôvodných obyvateľov Austrálie, alebo v širšom zmysle na označenie pôvodných obyvateľov iných území. Používanie slova Aborigenes (anglické príd. meno znie aboriginal) alebo Aboriginals dostalo časom v Austrálii čiastočne negatívny podtón, preto sa od osemdesiatych rokov 20. storočia presadzuje opäť opisný výraz indigenous Australians (domorodí Austrálčania/austrálski domorodci) a podobne.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Antropologicky patria medzi australoidov, teda do oceánskej vetvy veľkej ekvatoriálnej rasy, a najbližší sú im Veddovia v Indii a na Srí Lanke. Do Austrálie pravdepodobne prišli asi pred 30-20 tisíc rokmi z južnej Indie a Srí Lanky cez ostrovy juhovýchodnej Ázie a cez juh Novej Guiney. Ich počet sa dnes odhaduje na 270 000, ale materinský jazyk z nich ovláda len 40 000 osôb.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovník súčasného slovenského jazyka (A-G), VEDA, 2006
  2. HORECKÝ, Ján. Aborigin - s malým či veľkým začiatočným písmenom?. Kultúra slova, 1993, roč. 27, čís. 4, s. 125. Dostupné online.
  3. Veľký slovník cudzích slov, 2000
  4. Encyclopaedia Beliana, prvý zväzok, Encyklopedický ústav Slovenskej akadémie vied, 1999; heslo "austrálsky domorodci" uvádza synonymum Aborigináli (a tým zrejme aj všetky ostatné tvary na aborig-) ako nesprávne, rovnako (teda ako nesprávny) je hodnotený český ekvivalent Aboriginálové v hesle "Austrálci" v českej knihe Národy celého světa od V. Hubingera et al. z roku 1985 ; české (a tým zrejme aj slovenské) slovo Aboriginálové prvýkrát použil J. Wolf v roku 1971.
  5. aborigines. In: NOVOTNÝ, Bohuslav, et al. Encyklopédia archeológie. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1986. 1032 s. S. 17 - 18.
  6. Slovenská reč, 1985, roč. 50, čís. 5. Dostupné online.
  7. oboje: Slovenská vlastiveda, 2, Slovenská akadémia vied a umení, 1943; treba dodať že v češtine je na rozdiel od slovenčiny výraz Austrálci vo význame austrálski domorodci spisovný a moderný výraz a používa sa ako protiklad výrazu Australané ( Slovenská reč, 1985, roč. 50, čís. 5. Dostupné online. )
  8. Löve G, Stoll HA. ABC Antiky. Ivo Železný, 2005 (ISBN 80-237-3938-7)