Bambiraptor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bambiraptor
Dans l'ombre des dinosaures - Bambiraptor jeune - 04.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Coelurosauria
Nadčeľaď (superfamilia) Eudromaeosauria
Čeľaď (familia) Dromaeosauridae
Rod (genus) Bambiraptor
Druh (species) Bambiraptor feinbergi
Vedecký názov
Bambiraptor feinbergi
Burnham et al., 2000
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bambiraptor bol rod vtákovitého dinosaura z čeľade Dromaeosauridae, žijúceho v období vrchnej kriedy (asi pred 75 miliónmi rokov) na území dnešného amerického štátu Montana. Blízky príbuzný tohto malého dromaeosaurida bol rod Saurornitholestes. Jediný druh je Bambiraptor feinbergi.

Nález[upraviť | upraviť zdroj]

Fosília druhu Bambiraptor feinbergi v Royal Ontario Museum, Toronto

Prvé pozostatky tohto malého dinosaura objavil už v roku 1993 štrnásťročný „lovec“ fosílii Wes Linster neďaleko národného parku Glacier v Montane. O svojom náleze informoval magazín Time a na miesto sa potom vypravila expedícia paleontológov, ktorá odhalila 95% kompletnú kostru. V roku 2000 bol tento dinosaurus opísaný skupinou amerických paleontológov (David Burnham, Kraig Derstler, Philip Currie, Robert Bakker, Zhou Zhong a John Ostrom) ako Bambiraptor feinbergi. Rodové meno je odvodené od slova Bambi, čo odkazuje k malým rozmerom exemplára a latinského slova raptor („lupič“). Druhové meno feinbergi je poctou rodine Feinbergovcov, ktorý exemplár darovali floridskému Graves Museum of Natural History.[1]

Holotyp s označením AMNH FR 30554, pozostáva z takmer kompletnej kostry vrátane lebky nedospelého jedinca.[2] V súčasnosti sa nachádza v americkom prírodovednom múzeu.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Bambiraptor feinbergi

Tento malý dromaeosaurid, merajúci približne 1,3 m na dĺžku s hmotnosťou 5 kg, bol obratný lovec drobných živočíchov.[3] Zaujímavosťou je, že mal vôbec najväčší mozog v pomere k veľkosti tela zo všetkých známych dinosaurov (hodnota EQ - encefalizačný kvocient je 12,5 až 13,8). Išlo teda o veľmi bystrého a agilného dravca, možno žil dokonca čiastočne na stromoch. Bambiraptor bol ešte inteligentnejší než príbuzný rod Troodon. Nedávno bolo navyše zistené, že dokázal obrátiť prst proti ostatným dvom a bol tak schopný manipulovať s predmetmi.[4] Túto schopnosť pritom zrejme žiadny iný dinosaurus až na Iguanodona nemal. Bambiraptor bol pravdepodobne teplokrvný a jeho telo pokrývalo páperovité perie, ktoré zabraňovalo tepelným stratám.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Bambiraptor na českej Wikipédii a Bambiraptor na anglickej Wikipédii.
  1. BURNHAM, D.A., DERSTLER, K.L.; CURRIE, P.J.; BAKKER, R.T.; ZHOU, Z.; OSTROM J.H. Remarkable new birdlike dinosaur (Theropoda: Maniraptora) from the Upper Cretaceous of Montana. University of Kansas Paleontological Contributions, 2000, roč. 13, s. 1 - 14.
  2. Dinosaurs [online]. American Museum of Natural History, [cit. 2011-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
  3. PAUL, G.S.. The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Berkeley : Princeton University Press., 2010. S. 135.
  4. SENTER, P.. Comparison of forelimb function between Deinonychus and Bambiraptor (Theropoda: Dromaeosauridae). Journal of Vertebrate Paleontology, 2006, roč. 26, čís. 4, s. 897 - 906.
  5. LAMBERT, David; NAISH, Darren; WYSEOVÁ, Elizabeth. Dinosaury a život v praveku. Preklad Radim Labuda. Bratislava : Slovart, 2002. 376 s. ISBN 80-7145-697-7. Kapitola Rýchle bežce, s. 137.