Beipiaosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Beipiaosaurus
Beipiao1mmartyniuk.png
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Coelurosauria
- Maniraptora
Nadčeľaď (superfamilia) Therizinosauroidea
Rod (genus) Beipiaosaurus inexpectus
Vedecký názov
Beipiaosaurus inexpectus
Xu, Tang a Wang, 1999
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Beipiaosaurus bol 2,2 m dlhý vtákovitý dinosaurus, primitívny zástupca skupiny Therizinosauria. Známy je z nekompletnej kostry so skamenenými odltačkami primitívneho peria z väčšiny tela. Žil pred približne 124 až 125 miliónmi rokov na území dnešnej Číny (súvrstvie I-sien (Yixian)). Jediný druh je Beipiaosaurus inexpectus.[1][2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Beipiaosaurus sa vyznačoval pomerne malou a nízkou pretiahnutou hlavou ukončenou bezzubým zobákom, pomerne dlhým krkom, dlhými prednými končatinami s veľkými pazúrmi, dosť krátkymi zadnými končatinami a skráteným chvostom. Niektorými znakmi na kostre ešte pripomínal sesterskú skupinu terizinosaurov – Oviraptorosauria. Neskorší a vyspelejší zástupcovia Therizinosauria patriaci do čeľade Therizinosauridae mali v pomere k telu hlavu ešte menšiu, chvost kratší a zadné končatiny so štvorprstou stupajou.

Rekonštrukcia páru Beipiaosaurov

Telo mal Beipiaosaurus pokryté primitívnym perím, ktoré mal podľa skamenelín najdlhšie na predných končatinách. Hoci nepatril medzi veľké teropódy, predstavuje najväčšieho (a s váhou necelých 100 kg aj najťažšieho) známeho teropóda so zachovalými pozostatkami primitívneho peria (mimo skupiny Theropoda zatiaľ perie dokázané nebolo). Je možné, že s narastaním telesnej veľkosti teropódy perie strácali, podobne ako napríklad pštros, vážiaci len o málo viac než Beipiaosaurus, stratil perie na stehnách.

Dlho nepanovala zhoda, či boli zástupcovia Therizinosauria bylinožraví, hmyzožraví, mäsožraví, všežraví alebo dokonca rybožraví. S nálezom primitívnej formy zvanej Falcarius sa zdá, že primitívne formy prechádzali zo živočíšnej stravy na rastlinnú, kým vyspelé druhy boli bylinožravé. Beipiaosaurus bol tak pravdepodobne všežravec.

Nález[upraviť | upraviť zdroj]

Nález tohto zaujímavého teropóda bol verejne oznámený 27. mája 1999 v odbornom časopise Nature. Pomenovaný bol podľa čínskeho mesta Beipiao, blízko ktorého sa našli jeho fosílie. Druhové meno inexpectus (slovensky: nečakaný) sa vzťahuje k celkovo prekvapivému a bizarnému vzhľadu tohto dinosaura.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. XU, X.; TANG, Z-L.; WANG, X-L., et al. A therizinosauroid dinosaur with integumentary structures from China. Nature, január 1999, roč. 399, čís. 6734, s. 350 – 354.
  2. ZHOU, Z.. Evolutionary radiation of the Jehol Biota: chronological and ecological perspectives. Geological Journal, január 2006, roč. 41, s. 377 – 393.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]