Bitka v Hürtgenskom lese

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Šablóna:Bitka

Západný front
Čudná vojna - Francúzsko - Dynamo - Británia - Dieppe - Overlord - Dragoon - Market Garden - Šelda - Hürtgenský les - Aachen - Ardeny - Varsity

Bitka v Hürtgenskom lese bola séria tvrdých bojov medzi americkými a nemeckými vojakmi, ktorá sa počas druhej svetovej vojny odohrala na území Nemecka, v husto zalesnenej oblasti obkolesnej niekoľkými mestečkami a dedinami. Ide o najdlhšiu bitku, akú kedy americká armáda vybojovala. Od septembra 1944, kedy do lesa vstúpili prvé jednotky, trvalo takmer 6 mesiacov než bola celá oblasť definitívne vyčistená od Nemcov.

Jedny z najtvrdších bojov vybojovala americká 28. pešia divízia, ktorá sa oblasti miest Schmidt a Vossenack stala terčom nemeckých tankových útokov. Jednotka bola tak poničená, že musela byť stiahnutá do tylu na prezbrojenie. Tyl sa paradoxne nachádzal v Ardenách, ktoré sa už o niekoľko mesiacov mali stať dejiskom poslednej väčšej nemeckej ofenzívy na západnom fronte.

V kontraste s inými - pre výsledok samotnej vojny rozhodujúcejšími - vojenskými akciami je Hürtgen pre mnohých ľudí úplnou neznámou.

Bitky sa ako pozorovateľ zúčastnil aj známy americký novinár a spisovateľ Ernest Hemingway a prirovnal ju britskej ofenzíve pri Passchendaele z prvej svetovej vojny.

V médiach

Bojmi o les sa zaoberá aj film z produkcie HBO Keď trúbky utíchli (When Trumpets Fade). V roku 1998 ho natočil režisér John Irvin a hlavnú úlohu vojnou unaveného amerického seržanta si zahral Ron Eldard.

On Common Ground je názov dokumentárneho filmu, vrámci ktorého sa takmer 60 rokov po skončení vojny stretli americkí a nemeckí veteráni a spoločne si zaspomínali na oné kruté mesiace.

Literatúra

Hurtgen sa stal predmetom skúmania mnohých historikov a o bitke bol tak napísaný úctihodný počet kníh. Battle of Hürtgen Forest od Johna MacDonalda a Battle of Hürtgen Forest od Charlesa Whitinga sú najznámejšie z nich.

Externé odkazy

Šablóna:Vojnový výhonok