Brionský cintorín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

/Brion-Vega Cemetery of San Vito, Italy/

/ Brion Monumental Tomb in San Vito d´Altivole near Treviso/

Navrhol a zkonštruoval architekt, Carlo Scarpa.

Brionský cintorín San Vito v Taliansku je jeden z najznámejších Scarpových projektov, kde vytvoril skupinu rodinných hrobiek a umeleckú záhradu okolo nich (1970-1972).

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Používajúc moderné tvary a materiály (principiálne betón), Scarpa reaguje na tradičnú pohrebnú architektúru zabezpečenú už mostom do budúcnosti. Cintorín sa stáva prechodným miestom, kde hmotné sa stáva pomíňavé alebo tuhé preklzuje do prázdnych miest.

V cintorínskej záhrade, je zem vystúpená v monolitických blokoch a oddelených od kruhových stien zúženým priestorom. Je to komplex a ťažká práca, plná symbolických výrazov a prelínajúcich tvarov. Hlavné elementy sú: preklenutý most, ktorý tieni hrobkám Brionských manželov, rodinná hrobka a kaplnka. Tehlové chodníčky prelínajú vystúpenú zem, a priestranné, zakrivené betónové tvary, ako sú mosty, schodištia a steny. Scarpov symbolický krokový motív a prelínajúce sa kruhové okná sú dominantné umelecké motívy z detailov v tomto projekte. Hrobky sami o sebe sú čiastočne ukryté v zemi, už tak zapustené ako volne stojaci sarkofág.

Scarpove miešanie moderných a historických tvarov ho vedie k Postmodernej architektúre. V každom z jeho návrhov zachováva ľudské stretnutie s hmotou a materiálom v popredí, zamestnávajúc čokoľvek estetické bude stále viac stupňovať zážitok.

Brionský cintorín bol vrcholenie Scarpovej kariéry, a Carlo Scarpa je tam príslušne pochovaný. Carlo Scarpa podlahol smrti náhodne v Japonsku v roku 1978.

Slová autora[upraviť | upraviť zdroj]

“Chcel by som vysvetliť Brionskú Hrobku...zvažujem túto prácu, ak mi povolíš, byť dosť dobrý, dostane to lepší nad čas. Pokúsil som sa položiť nejakú poetickú predstavu do toho, i keď nie na príkaz vytvoriť poetickú architektúru, ale spraviť istý druh architektúry, ktorý by mohol vyžarovať nejaký zmysel spoločenskej poézie....Miesto pre mŕtvych v záhrade...Chcel som ukázať niektoré spôsoby, v ktorých možte priblížiť smrť v spoločenskom a mestskom spôsobe, ďalej čo tam znamená bolo v smrti, v pomíňavosti života—inak ako tie krabice od topánok“

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Foto cintorina[upraviť | upraviť zdroj]