Pervadžet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:51, 30. máj 2009, ktorú vytvoril VolkovBot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: arz:بوتو (مدينه))

Buto alebo Butos alebo Butosos (Βοῦτος, Herod. ii. 59, 63, 155; Βουτώ, Steph. B. s. v.), egyptsky Per-Vadžet, bolo staroegyptské mesto ležiace 95 km východne od Alexandrie, v nílskej delte. Grécky názov je odvodený od mena bohyne Mut, ktorá v neskorších dobách splynula s miestnou bohyňou Vadžet, a od tej je zas odvodené egyptské pomenovanie mesta. Buto bolo postavené ma Sebannytskom ramene rieky Níl, neďaleko od jeho ústia, a na južnom brehu Butské jazera (Βουτικὴ λίμνη, Strabo xvii. p. 802.). Dnes sa na tomto mieste nachádza Kem Kasír.

Buto pôvodne pozostávalo z dvoch miest, Pe a Dep, ktoré sa spojili do jedného celku. Bohyňa Vadžet bola pôvodne miestne božstvo a ochrankyňa tunajšej veštiarne. V dobe Ptolemaiovcov bolo Buto hlavným mestom nílskej delty, či podľa Herodiána hlavnou osadou. Herodotos ho označuje ako hlavné mesto Chemmitského nomu, Ptolemaios Ftenotitského nomu a Plínius Starší jednoducho oblasti Fteneta.

Buto malo veľký význam už v preddynastickom období starovekého Egypta. Archeologické nálezy dokladajú, že po zjednotení Egypta nahradila kultúra Horného Egypta miestnu kultúru z Buta, čo umožňuje presnejšie sledovať samotný proces zjednotenia.

Mesto bolo v staroveku preslávené svojim chrámom a veštiarňou bohyne Vadžet, ktorú Gréci stotožňovali so svojou Léto alebo Ladónou. Na počesť bohyne sa v Bute konali každoročné slávnosti. Okrem tohoto chrámu sa v Bute nachádzala aj menšia svätyňa boha Hora a bohyne Bast.