Chrám Svätého Ducha (Michalovce)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Temple of the Holy Spirit in Michalovce. Храм Святого Духа в Михайлівцях. Chrám Svätého Ducha v Michalovciach.jpg

Bazilika Zostúpenia Svätého Ducha (staršie Chrám Svätého Ducha) v Michalovciach je gréckokatolícky chrám pri kláštore redemptoristov. Má hodnosť baziliky minor.

Chrám bol postavený v neobyzantskom slohu v rokoch 1934-1935. Po dokončení ho 29. septembra 1935 posvätil mukačevský biskup Alexander Stojka spolu s vladykom Nikolajom Čarneckým, CSsR (1884-1959) z Kovľa. Architektonický návrh interiéru pochádza od Volodymyra Sičynského. Ikony pre chrám vytvoril Jozef Bokšay.

V r. 1950-1990, počas prenasledovania gréckokatolíckej cirkvi, chrám získala do používania pravoslávna cirkev. Stal sa katedrálou novovytvorenej michalovskej pravoslávnej eparchie. Po r. 1990 bol vrátený naspäť gréckokatolíkom.

V chráme sa nachádzajú pozostatky blaženého Metoda Dominika Trčku. Hlavné odpusty sa tu konajú na sviatok Zostúpenia Svätého Ducha a 25. augusta, na sviatok redemptoristu-mučeníka Metoda D. Trčku.

Na začiatku marca r. 2012 bolo oznámené, že chrámu bude udelený titul bazilika minor.[1] Verejné vyhlásenie baziliky sa uskutočnilo 27. mája 2012.[2]

Chrám nie je farským chrámom, keďže v meste je aj farský chrám Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]