Citipati

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Citipati
Citipati 1 NHM.jpg
Model jedinca z rodu Citipati v Natural History Museum (slov. Prírodopisnom múzeu) v Londýne.
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
- Avemetatarsalia
- Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Coelurosauria
- Oviraptorosauria
Čeľaď (familia) Oviraptoridae
Rod (genus) Citipati
Druh (species) Citipati osmolskae
Vedecký názov
Citipati osmolskae
Clark, Norrel a Barsbold, 2001
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Citipati bol rod stredne veľkého vtákovitého dinosaura, ktorý s dĺžkou až do troch metrov dosahoval veľkosť dnešného nelietavého vtáka emu. Žil pred 82 až 78 miliónmi rokov na území dnešného Mongolska. Jediný známy druh tohto rodu je Citipati osmolskae.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Citipati patril medzi veľké a vyspelé oviraptorosaury. Mal ľahko stavané telo, malú, pomerne krátku hlavu s nízkym kosteným hrebeňom podobným aký má dnešný kazuár a zvláštne tvarovaným zobákom, ktorý pravdepodobne slúžil na otváranie schránok mäkkýšov alebo lámanie škrupín vajec. Disponoval na teropóda pomerne dlhým krkom, avšak skráteným chvostom. Trojprsté predné končatiny boli dlhé, nie však tak dlhé ako zadné končatiny, ktoré slúžili na chôdzu. Keďže bol príbuzným rodu Caudipteryx, u ktorého sa nám zachovali odtlačky peria, je veľmi pravdepodobné, že aj on disponoval podobným operením.

Pozostatky[upraviť | upraviť zdroj]

Rod Citipati je známy z dobrých pozostatkov zahŕňajúcich kompletnú kostru a pozostatky niekoľkých jedincov. Jeden z nich, disponujúci vysokým kosteným hrebeňom, bol pôvodne radený do rodu Oviraptor, pričom väčšina rekonštrukcií oviraptora je založená práve na tomto jedincovi. Neskôr sa však ukázalo, že je od oviraptora opísaného na základe menej kompletných pozostatkov odlišný. Je pravdepodobné, že v rámci rodu Citipati tento jedinec zastupuje vlastný druh, možno dokonca osobitný rod.

Známe sú aj skameneliny jedincov, ktoré zahynuli v pozícii sedenia na vajciach podobne ako dnešné vtáky. Niektoré takto zachované jedince sa dostali do povedomia verejnosti ešte skôr, ako boli oficiálne pripísané rodu Citipati a boli tak nezriedka chybne pripísané rodu Oviraptor.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CLARK, J. M., NORELL, M. A.; BARSBOLD, R. Two new oviraptorids (Theropoda:Oviraptorosauria), upper Cretaceous Djadokhta Formation, Ukhaa Tolgod, Mongolia. Journal of Vertebrate Paleontology, 2001, roč. 21, čís. 2, s. 209 - 213.