Cressi-Sub

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cressi Sub SpA
Cressi-Sub
Právna formasúkromná spoločnosť
Založená1946
ZakladateľEgidio Cressi, Nanni Cressi
SídloJanov, Taliansko
Územný rozsahcelosvetovo
Priemyselšport
Produkciapotápačské vybavenie
Webcressi.it

Cressi je svetovým výrobcom a distribútorom potápačského vybavenia. Spoločnosť sa špecializuje na výrobu pomôcok pre plavcov, potápačov, šnorchlistov, freediverov a spearfisherov. Firma bola prvotne známa ako Cressi-Sub a založili ju bratia Egidio a Nanni Cressi v roku 1946 v Janove, v Taliansku. Firma je dnes stále vlastnená a prevádzkovaná rodinným podnikom, jej riaditeľom je Antonio Cressi a jej centrála a výrobné závody zostali v Janove.

Názov Cressi sa stal synonymom pre potápanie a najmä spearfishing. Egidio a Nanni Cressi začali vyrábať ručne masky a harpúny už v roku 1938. Odvtedy sa spoločnosť stala neoddeliteľnou súčasťou potápačskej komunity a športovci sponzorovaní touto firmou získali 12 svetových ocenení pre spearfishing. Najrevolučnejším produktom spoločnosti Cressi bola maska Pinocchio, ktorá sa vyrába nepretržite od roku 1952 a ako prvá mala kryt na nos. Stala sa najznámejšou potápačskou maskou na svete a dodnes je obľúbená medzi širokým spektrom potápačov.

Divízie[upraviť | upraviť zdroj]

Okuliare a šnorchel od Cressi-Sub
Plávanie
Bližšie informácie v hlavnom článku: Plávanie

Cressi už dlhodobo vyrába množstvo produktov pre rekreačné plávanie. V päťdesiatych rokoch minulého storočia predstavila firma plavecké okuliare značky Nuoto a dnes má v ponuke takmer 40 modelov pre rekreačných a profesionálnych plavcov. Je pozoruhodné, že vo všetkých výrobkoch Cressi Swim sa používajú profesionálne materiály, a to kvalitný silikón na tesnenia a sklenené šošovky odolné proti rozbitiu.

Šnorchlovanie
Bližšie informácie v hlavnom článku: Šnorchlovanie

Rovnako ako pri výrobkoch určených na plávanie, tak všetky potápačské a šnorchlové masky Cressi obsahujú sklenené šošovky a silikónové tesnenie. Spoločnosť je priekopníkom mnohých dizajnových, materiálových a výrobných inovácii pre masky, plutvy aj šnorchle. Patria medzi ne klasické plutvy so zakončeniami v štýle lopatky, ktoré sú jedinečné tým, že majú nastaviteľné plutvové rebrá a sú tak vhodné na použitie s bosými nohami. Firma má na trhu viac ako 30 masiek, plutiev a šnorchlov.

Spearfishing
Bližšie informácie v hlavnom článku: Spearfishing

Egidio a Nanni Cressi založili túto spoločnosť práve kvôli rastúcej obľube spearfishingu. Na trhu majú 8 modelov pneumatických a páskových harpún, 14 nízkoobjemových masiek, 7 modelov freedivingových plutiev a širokú škálu príslušenstva. Celkovo spoločnosť ponúka viac ako 80 produktov špecifických pre lov rýb harpúnou.

Potápanie
Bližšie informácie v hlavnom článku: Potápanie

Cressi ponúka na trhu potápania všetky kategórie potápačského vybavenia. Patria medzi ne masky, plutvy, šnorchel, kompenzátory vztlaku, regulátory a príslušenstvo. Takmer všetky tieto výrobky sú navrhnuté a vyrábané v zariadení Cressi v meste Janov v Taliansku. Spoločnosť Cressi rozšírila svoju výrobnú kapacitu aj o elektroniku a následne predstavila počítač Leonardo, prvý potápačský počítač, ktorý bol plne navrhnutý a postavený spoločnosťou.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Centrála spoločnosti Cressi-Sub v Janove

Kancelárie a výrobné závody spoločnosti Cressi zostávajú v meste Janov v Taliansku, kde bola spoločnosť založená v roku 1946. Táto poloha na severnom pobreží Stredozemného mora je významná pre historický úspech a súčasné aktivity spoločnosti. Historicky región je rodiskom moderného potápania. Poloha firmy v bezprostrednej blízkosti Stredozemného mora jej umožnila dodržiavať silnú tradíciu navrhovania produktov, ktoré zahŕňa aj testovanie v reálnych podmienkach.

Inovácie produktov[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1943 – Maska Sirena: Prvá maska, ktorú ponúka spoločnosť Cressi a jej dizajn za za 30 rokov takmer nezmenil.
  • 1952 – Maska Pinocchio: Prvá maska ​​na potápanie s oddelenou nosnou kapsou, ktorá umožňuje potápačom vyrovnať tlak v maske. Vyrába sa v inovovanom dizajne dodnes.
  • 1965 – Regulátor Polaris 4: Známy pre svoju extrémnu spoľahlivosť, používa kompaktný piestový filter a plášť z pochrómovanej mosadze.
  • 1967 – Maska Pinocchio Vi. Erre: Predstavil nový druh rámu v tvare V. Výhodou bol výrazne znížený vnútorný objem, čím bola maska ​​pohodlnejšia na nosenie a jej odstránenie bolo v prípade zaplavenia oveľa jednoduchšie.
  • 1979 – Plutvy Rondine Gara: Tento freedivingový model obsahoval nový materiál a oproti ostatným plutvám na trhu poskytoval lepší výkon.
  • 1983 – Regulátor Galaxie F1: Nový vysokovýkonný dizajn, ktorý používal "vstrekovací systém" na maximálne dodávanie vzduchu v čase vysokej spotreby.
  • 1988 – Equidive BCD: Inovatívny kompenzátor vztlaku v štýle plášťa dal potápačom pohodlnejší systém postrojov a vyššiu trvanlivosť.
  • 2004 – Regulátory Elipsy: Výsledkom mnohých nových dizajnových patentov je, že tieto regulátory využívajú prirodzenú mechanickú výhodu väčšej membrány v druhej fáze, rozloženie pre ľahšiu údržbu, počítačom navrhnutú páku regulátora a vnútorný výmenník tepla pre použitie v studenej vode.
  • 2008 – BCD Flex-in-the-Sea: Tento model, ktorý bol prvýkrát predstavený na európskom trhu a teraz je k dispozícii aj v USA, pomohol vytvoriť nový rad modelov s ľahším typom konštrukcie.
  • 2009 – Palau SAF a Action Short Fins: Kompaktné plutvy, ktoré sa používajú pri viacerých vodných športoch, ako napríklad šnorchlovanie a potápanie. Tieto plutvy obsahujú nastaviteľné plutvové rebrá a sú tak vhodné na použitie s bosými nohami.
  • 2010 – Air Travel BCD: Prvý z extrémne kompaktných kompenzátorov vztlaku, ktorý je vhodný ako batožina pri leteckej doprave.
  • 2011 – Kompaktné regulátory XS: Extrémne ľahké materiály a kompaktný druhý stupeň sú ideálne na cestovanie.
  • 2011 – Crystal Silicone: Používa sa vo vybraných modeloch potápačských masiek a model obsahuje inovovaný silikón, ktorý sa používa po dobu troch desaťročí v tesnení masky so zlepšeným prenosom svetla a oveľa vyššou odolnosťou voči odfarbeniu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Cressi-Sub

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cressi-Sub na anglickej Wikipédii.