Cristina Fernándezová de Kirchnerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Cristina Fernándezová de Kirchnerová
Mensaje de fin de año de la Presidenta (cropped).jpg
Súčasný prezident Argentíny
Momentálne v úrade
od 10. decembera 2007
Viceprezident Julio Cobos
Predchodca Néstor Kirchner
Osobné informácie
Narodenie 19. február 1953 (62 rokov)
La Plata, Buenos Aires, Argentina
Politická strana Front for Victory (FPV)
Justicialist Party (PJ)
Alma mater National University of La Plata
Profesia právnik
Manžel Néstor Kirchner
Deti Máximo, Florencia
Vierovyznanie rímskokatolícke
Podpis Cristina Fernándezová de Kirchnerová, podpis
http://www.casarosada.gov.ar/
Pozri aj Politický portál

Cristina Fernándezová de Kirchner (špa. Cristina Elisabet Fernández de Kirchner) (* 19. február 1953, La Plata) je prezidentka Argentíny. V rokoch 2005 – 2007 pôsobila ako senátorka za provinciu Buenos Aires a zároveň prvá dáma v rokoch 2003 – 2007. Vo funkcii prezidenta vystriedala svojho manžela.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 9. marca 1975 sa vydala za spolužiaka zo školy, Néstora Kirchnera, argentínskeho prezidenta v rokoch 2003 – 2007. Majú dve deti. V roku 1979 dokončila právo a sociálne vedy na Národnej univerzite v La Plata.

Na jar 2007 prezident Nestor Kirchner oznámil, že nemá v úmysle kandidovať na znovuzvolenie prezidenta, hoci podľa prieskumu verejnej mienky mal jednoznačnú podporu. V júli 2007 vedúci kancelárie prezidenta Alberto Fernández oznámil, že kandidátkou Fronty za víťazstvo bude Cristina Fernándezová de Kirchner, ktorá zahájila volebnú kampaň 19. júla 2007.

Cristina Fernándezová de Kirchner vo voľbách konaných 28. októbra 2007 vyhrala už v prvom kole so ziskom 44,9%, hoci jej hlavná súperka Elisa Carrió získala necelých 23 % hlasov a tretie miesto s 16,9% obsadil ekonóm a bývalý minister Roberto Lavagna.

Dňa 14. novembra 2007 Cristina Fernándezová oznámila zloženie svojej vlády. Sedem z dvanástich ministrov už fungovalo za vlády jej manžela, ako napr. ministerka sociálneho rozvoja Alicia Kirchnerová, sestra Nestora Kirchnera. Cristina Kirchnerová sa oficiálne ujala funkcie prezidenta 10. decembra 2007 na štyri roky. Je to druhá žena v tejto funkcií, ale prvá zvolená vo všeobecných voľbách.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cristina_Fernández na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]