Cudzinecká légia (Francúzsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Príslušníci Francúzskej cudzineckej légie stojaci na čestnej stráži v Saudskej Arábii počas Operácie Púštny štít
Výsadkári Francúzskej cudzineckej légie s americkými jednotkami na základni Camp Lemonier v Džibutsku
Príslušníci Francúzskej cudzineckej légie vracajúci sa z osláv Dňa pádu Bastily

Cudzinecká légia (fr. Légion étrangère) je dobrovoľnícka špeciálna jednotka francúzskej armády vytvorená v roku 1831. Je tvorená zahraničnými dobrovoľníkmi.

Do cudzineckej légie môže vstúpiť ktokoľvek, kto spĺňa fyzické, zdravotné a predovšetkým psychické predpoklady. Členmi sa môžu stať uchádzači vo veku od 18 do 40 rokov. Je možné vstúpiť už vo veku 17 rokov, ale len so súhlasom zákonného zástupcu. (Tento súhlas však musí byť riadne overený na francúzskom veľvyslanectve.) Kontrakt sa zvyčajne podpisuje na 5 rokov. Výcvik ako aj samotná služba sú mimoriadne tvrdé.

Kedysi bol vstup do légie zakázaný pre Slovákov a Čechov, avšak od vstupu týchto krajín do EÚ sa na nás vzťahuje jednotný európsky dohovor, kedy v rámci krajín EÚ môžu občania členských krajín slúžiť v akomkoľvek vojsku v krajinách EÚ bez obmedzení, ak spĺňajú požiadavky, ktoré sú na nich v danej krajine kladené.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1831 založil kráľ Ľudovít Filip Cudzineckú légiu a ešte v ten rok ju poslal do Alžírska. Kráľ si potvrdil, že táto myšlienka bola správna - jeho Cudzinecká légia mala omnoho vyššiu úroveň ako pôvodných 400 Napoleonových regimentov. Ako to bolo možné? Ľudovít Filip totiž povolal do Francúzka profesionálnych vojakov, ktorí po skončení vojny v Európe zostali bez práce. Často odchádzali zo svojej krajiny bez dokladov. Preto im povolili svoju totožnosť iba prehlásiť. Tím sa zákon z 9.3.1831 a jeho okamžitá aplikácia (10.3.1831) stala legendárna vo vojenských dejinách a stala na počiatku mnohých legiend či mýtov o FCL. Od tohto dátumu existujú dva najslávnejšie princípy: Služba z cudzineckého titulu a možnosť tu slúžiť iba po prehlásení totožnosti. [1]

Mexiko[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Bitka pri Camaróne

Indočínska vojna (1946-1954)[upraviť | upraviť zdroj]

V tomto období bolo do radov FCL prijatých mnoho Nemcov, z ktorých väčšina počas druhej svetovej vojny slúžila v radách Wehrmachtu alebo Waffen-SS. Mnohí z nich sa v službách Tretej ríše vyznamenali a dosiahli vysokých hodností. Ako uvádzajú niektoré zdroje, boli medzi nimi aj vojnoví zločinci.[chýba zdroj] Napriek tomu boli prijatí do služieb FCL, ktorá ocenila ich bohaté bojové skúsenosti. V roku 1948 boli títo Nemci stiahnutí zo zmiešaných oddielov FCL a vytvorili samostatný nemecký prápor o sile až 900 mužov pod velením nemeckých dôstojníkov. Tento prápor bol v bojoch veľmi úspešný. V súčasnosti sú jednotky cudzineckej légie určené na presadzovanie francúzskych záujmov v zahraničí a okrem pechoty zahŕňajú aj ženijné brigády, výsadkové jednotky, špeciálne a logistické jednotky. Príslušníci FCL slúžia aj ako mierové jednotky OSN. V légii slúži približne 8000 osôb a základne sú dislokované v týchto oblastiach:

V Džibutsku jednotky cudzineckej légie zabezpečujú hranice so Somálskom a Etiópiou. Vo Francúzskej Guyane hlavná činnosť spočíva v strážení francúzskeho kozmodrómu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Vznik Cudzineckej légie

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]