Demi Lovatová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Demi Lovato)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Demi Lovato
Demi na Inaugural Dignity Gala (18. október 2013)
Demi na Inaugural Dignity Gala (18. október 2013)
Základné informácie
Popis umelca speváčka, herečka, skladateľka
Rodné meno Demetria Devonne Lovato
Narodenie 20. august 1992 (22 rokov)
Albuquerque, Nové Mexiko, USA
Bydlisko Los Angeles, California, USA
Pôsobenie Amerika
Žáner pop, R&B, dance
Hrá na nástroje klavír, gitara
Roky pôsobenia 2002 – súčasnosť
Vydavateľstvá Hollywood Records
Vplyv Kelly Clarkson
Webstránka http://demilovato.com/

Demetria Devonne „Demi“ Lovato (* 20. august 1992, Albuquerque, Nové Mexiko, USA) je americká speváčka, skladateľka a herečka. Začínala v šou pre deti Barney a priatelia. Známejšiou sa stala až v roli Mitchie Torres vo filme Camp Rock, ako Sonny Munroe v Sonny vo veľkom svete (neskôr So Random) a v roli princeznej Rosalindy vo filme Program na ochranu princezien. Demi sa aktívne pripája k rôznym kampaniam na pomoc ľuďom v USA. Najznámejšou kampaňou je Love is Louder than the Pressure to Be Perfect.

Okrem herectva sa venuje hlavne spevu a dňa 23. septembra 2008 vydala svoj debutový album Don't Forget. Album sa umiestnil na druhom mieste v hitparáde Billboard 200 a v prvý týždeň predaja bolo predaných 89 tisíc albumov. Svoj druhý album, Here We Go Again vydala 21. júla 2009. Album debutoval na mieste číslo 1 na Billboard 200 a v prvom týždni sa predalo cez 108 000 kópií. Jej tretí album vyšiel 20. septembra 2011. Album obsahuje hit Skyscraper a mnoho ďalších. Na tomto albume pracovali: Jason Derulo, DEV, Timbaland, Iyaz a Missy Elliott. Koncom roka 2013 vydala knihu Demi Lovato: Staying Strong 365 days a year, ktorá bola preložená aj do slovenčiny s názvom: Buď silná 365 dní v roku. Táto kniha je venovaná všetkým jej fanúšikom, ale aj ostatným ľudom. 10. marca 2013 vydala svoj štvrtý album s názvom Demi. Jeho hlavným singlom bol Heart Attack a po ňom nasledovali Made In the USA, Neon Lights, Really Don't Care a Nightingale.

Život a začiatky kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Demi sa narodila 20. augusta 1992 v Albuquerque, Novom Mexiku. Jej rodičia sú Patrick Lovato a Dianna Hart De La Garza. Je mexicko-írsko-talianskeho pôvodu. Má staršiu sestru Dallas Lovato, mladšiu sestru Madison De La Garza (spoločná matka) a ďalšiu mladšiu sestru Amber (spoločný otec). S tou však prvýkrát prehovorila, až keď mala 20 rokov. Deminí rodičia sa rozviedli v roku 1994, krátko po jej druhých narodeninách.

So Selenou Gomez sa zoznámili v televíznom seriáli Barney & Friends, kde si zahrala postavu sedemročnej Angely. V siedmich rokoch sa Demi začala venovať hre na klavír a gitaru. V 10 rokoch sa prihlásila do kurzu herectva a tanca. V rozhovore s Ellen DeGeneres Demi prezradila, že bola obeťou šikanovania, a preto jej rodičia požiadali o domáce vyučovanie. Demi získala maturitu v apríli 2009. Neskôr sa Demi stala hovorkyňou organizácie PACER, ktorá sa zaoberá šikanovaním a objavila sa v reality šou Amerika hľadá topmodelku. Demi kvôli šikanovaniu trpela poruchou príjmu potravy, sebapoškodzovaním a nevedela ovládať svoju depresiu a emócie. V roku 2006 sa objavila v seriáli Prison Break a nasledujúci rok v seriáli Just Jordan.

2007-2008 : Camp Rock a Don't Forget[upraviť | upraviť zdroj]

V roku ​​2008 hrala Demi rolu Charlotte Adams v krátkom televíznom seriáli As the Bell Rings na Disney Channel. V rovnaký deň v lete 2007 sa Demi uchádzala o rolu v televíznom filme Camp Rock a Sonny vo veľkom svete, kde tiež získala obe role. V Camp Rocku získala hlavnú rolu Mitchie Torres. Film mal premiéru 20. júna, videlo ho cez 8,9 miliónov divákov. Film kritizoval David Hinkley z Daily News, ktorý vyhlásil že dej bol podobný filmu High School Musical. Filmové soundtracky boli vydané 17. júna 2008, ale boli považované za menej aktuálne ako soundtracky z High School Musical. Gillian Flynn z Entertainment Weekly sa domnieva že bol Deminými hereckými schopnosťami nezaujatý, ale nakoniec vyhlásil: “Demi má bezmyšlienkovitý úsmev a kto má často tak veľký úsmev? Ľudia si ju takto zapamätajú.“ Demi poskytla svoj ​​hlas a vokály štyrom skladbám z Camp Rocku, vrátane This Is Me a We Rock. V to leto sa Demi pustila do svojho prvého turné Demi Live! Warm Up Tour a tiež sa stala predskokanom Jonas Brothers na ich turné Burnin' Up.

Demiin debutový album Don't Forget bol vydaný 23. septembra 2008. Max Paradise od Sputnikmucis ocenil príjemnú prirodzenosť albumu, zatiaľ čo Michael Slezak bol kritickejší kvôli Deminým textom a vokálom. Album debutoval na druhom mieste v Billboard Hot 200 s 89,000 predanými kópiami v prvom týždni predaja. Album od tej doby získal zlatý certifikát od Recording Industry Association of America (RIAA), ktorého sa predalo cez 500,000 kusov v rôznych krajinách. Prvý singel z albumu bol Get Back, ktorý bol pochválený pre svoje pop-rockové prvky a dosiahol vrcholné číslo 43 v US Billboard Hot 100. Podobne na tom bol aj druhý singel u ktorého boli predstavené silno rockové prvky. Tento song sa umiestnil v USA na 52. mieste. A posledný singel, ktorý nesie rovnaký názov ako album, Don't Forget, sa umiestnil na 67. mieste v Billboard Hot 100.

2009-2010 : Sonny vo veľkom svete a Here We Go Again[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 spolu s Miley Cyrus, Selenou Gomez a Jonas Brothers naspievala charitatívnu pieseň Send It On, ktorá slúžila ako ústredná melódia pre ekologickú organizáciu Disney Friends For Change. Dňa 8. februára mal premiéru televízny seriál Sonny vo veľkom svete na Disney Channel, kde Demi stvárnila hlavnú rolu Sonny Monroe, ktorá pracovala v reality show Náhody. Demiin herecký výkon bol opísaný ako veľmi dobrý. Demi si v júni 2009 zahrala vo filme Program na ochranu princezien od Disney Channel. Demi hrala princeznú Rosalindu po boku Seleny Gomez. Tento film sa stal tretím najviac ohodnoteným filmom od Disney Channel Original Movie, ktorý videlo  okolo 8,5 miliónov divákov.

Demi vydala 21. júla 2009 svoj ​​druhý štúdiový album Here We Go Again. Tento album bol kritikmi priaznivo hodnotený hlavne kvôli rockovým prvkom. Album debutoval v prvom týždni Billboard Hot 200 na prvom mieste s predajom okolo 180 000 kópií. Demi sa na propagáciu svojho albumu vydala na svoje letné turné. Z tohto albumu vydala Demi dva single, prvý z nich bol rovnomenný singel, ktorý sa umiestnil na 15. mieste. Druhý single bol Remember December, ktorý sa nedostal ani do top 100 v Billboard Hot 100. V tej dobe sa Demi umiestnila ako 40. najlepší umelec v USA a 80. v Británii. Demi sa vydala na ďalšie turné pod názvom Demi Lovato: Live in Concert, ktorý začal 21. júna a skončil 21. augusta 2009. Toto turné zahŕňalo 40 miest. Neskôr boli Lovato a Archeluta ocenení Choice Music Tour na udeľovaní cien Teen Choice Awards v roku 2010. To zahŕňalo cestovanie po Južnej Amerike, neskôr sa toto turné premenovalo na South American Tour.

V Marci 2010 Demi naspievala duet s Joe Jonasom pre ďalšiu charitu pre Disney Friends For Change. Demi bola pozvaná v roku 2010 ako hosť na turné Jonas Brothers a tiež si zahrala v 22 epizóde v seriáli Chirurgov. 3. septembra 2010 vyšlo pokračovanie filmu Camp Rock 2: Final Jam, kde Lovatová stvárnila hlavnú rolu Mitchie Torres. Film nebol taký úspešný, ako jeho prvá časť, ale Demiin herecký výkon bol spoľahlivo atraktívny. Tento film sa stal číslom jedna na kanáli Disney Channel a videlo ho viac ako 8 miliónov divákov. Hlavnou  piesňou z tohto filmu sa stal duet s Joe Jonasom Wouldn't Change a Thing, ktorý dosiahol tretie miesto v Billboard Hot 100. Demi hrala tiež v druhej sérii Sonny vo veľkom svete, kde párkrát naspievala nejaký singel alebo naspievala ďalší duet s Joe Jonasom. Bohužiaľ piesne neboli dostatočne úspešné.

2010-2012: Osobný boj, prestávka a Unbroken[upraviť | upraviť zdroj]

30. októbra 2010 Demi vstúpila do liečebného zariadenia na liečbu fyzických a emocionálnych problémov.Do liečebne nastúpila, pretože udrela tanečnicu s ktorou mala konflikt, ktorý viedol k tomu, že musela zasiahnuť rodina a tiež, aby sa naučila ovládať emócie. Demi prijala zodpovednosť za tento incident. 28. januára 2011 Demi ukončila svoju hospitalizáciu v liečebni a vracia sa domov. Demi potvrdila, že trpela bulímiou a sebapoškodzovaním a častým používaním návykových látok s alkoholom. Demi sa nervovo zrútila a diagnostikovali jej bipolárnu poruchou. V apríli v časopise Seventeen sa rozhovorila o svojom osobnom boji a diskutovala na tému o dospievajúcich dievčatách. V apríli Demi oznámila svoj ​​odchod zo seriálu Sonny vo veľkom svete a producenti museli ukončiť seriál. Demi potom povedala že by bola ochotná vrátiť sa k herectvu, ak by sa cítila lepšie. Ale Disney Channel tento fakt viedlo k tomu, aby vytvorili seriál So Random, ktorý nadväzoval na Sonny vo veľkom svete bez Demi. Avšak tento seriál bol po prvej sezóne zrušený.

20. septembra 2011 vydala Demi svoj 3. štúdiový album pod názvom Unbroken tento album malo menej pop-rockových prvkov a Demi experimentovala s R&B. Tento album bol kritikmi prijatý s nadšením a vyhlásili, že Demi vďaka svojim osobným bojom mala kde čerpať a hudba bola viac osobnejšia, než u predchádzajúcich dvoch albumov. Prvým singlom z tohto albumu sa stala pieseň Skyscraper a získala univerzálne uznanie pre svoje dokonalé posolstvo, sebaúctu a dôveru. Tento singel bol umiestnený na 10. mieste v Billboard Hot 100. Ako druhý singel vybrala Demi Give Your Heart A Break, ktorý sa umiestnil na 16. mieste v USA. Singel Skyscraper bol certifikovaný v USA ako platinový, zatiaľ čo Give Your Heart A Break bol dvakrát certifikovaný na platinu. Demi začala menšie propagačné turné pod názvom Summer Tour 2012, ktoré začalo v júni a končilo v septembri. Neskôr toto turné premenovala na A Special Night with Demi Lovato a navštívila rôzne americké štáty. V júli 2012 bol singel Skyscraper nominovaný za ''Najlepšie video s posolstvom'' na MTV Video Music Awards 2012, kde tiež vyhrala.

2012: X Faktor, Demi a návrat k herectvu[upraviť | upraviť zdroj]

V marci 2012 stanica MTV vysielala špeciálny dokument Stay Strong, ktorý dokumentuje Demiin život počas liečenia a od začiatku jej kariéry. V apríli 2012 začala Demi pracovať na svojom štvrtom štúdiovom albume. V auguste 2012 sa stala Demi porotkyňou druhej série amerického X faktoru s platom 1 milión dolárov. Demi dostala na starosť kategóriu teenagerov, ktorí sa nedostali ani do Top 5 ako posledná zostala Cece Frey, ktorá sa umiestnila na 6 mieste. V marci potvrdila, že sa stane porotkyňou tretej série, tým sa jej plat rapídne navýšil. 24. decembra 2012 vydala Demi hudobné video Angles Among US, ktorý bol venovaný obetiam základnej školy Sandy Hook, kde bola masová prestrelka.

24. februára 2013 vydala Demi svoj ​​prvý singel Heart Attack z jej štvrtého albumu. Tento song bol veľmi pozitívne hodnotený, bol pochválený za elektro popové prvky s akustickou formou basgitary a bubnov. Prvý týždeň táto pieseň debutovala v Billboard Hot 100 na čísle 12 s predajom viac ako 250.000 kópií.

10. mája 2013 Demi vydala svoj štvrtý štúdiový album Demi. Tento album bol hodnotený kladne aj keď nie veľmi. Niektorí vyhlásili, že je to veľmi dobrá ochutnávka popu, elektropopu a R&B a ďalší vyhlásili, že je chudobnejší ako jej predchádzajúce albumy. Tento album debutoval na Billboard Hot 200 na 3. mieste s predajom 110.000 kusov. Tento album sa preslávil aj v iných krajinách ako je Veľká Británia, Nový Zéland, Španielsko a iné. 16. júla 2013 Demi vydala jej druhý singel pod názvom Made in the USA, ktorý sa umiestnil na 80. mieste Billboard Hot 100 nejaký väčší úspech nemal. 9. septembra 2013 Demi oznámila, že plánuje vydať knihu Staying Strong. Demi tiež oznámila že sa vracia ako porotkyňa do tretej série X Faktoru. Tiež oznámila, že sa objaví aspoň v 6 epizódach Glee, kde si zahrá umelkyňu Dani, ktorá začne chodiť so Santanou Lopez.

Demi oznámila že 9. februára 2014 sa vydá na svoje Neon Lights Tour, ktoré bude zahŕňať Severnú a Južnú Ameriku.

21. októbra 2013 vydala k filmu Ľadové kráľovstvo pieseň Let It go.

2014-súčasnosť: piaty štúdiový album[upraviť | upraviť zdroj]

Demi v decembri 2013 potvrdila, že sa nevráti do porotcovského kresla štvrtej série X Factoru kvôli turné a nahrávaniu piateho albumu.

18. mája oznámila, že bude spolupracovať so skupinou The Vamps na single Somebody to You.

V septembri 2014 sa vydala na svoje prvé svetové turné Demi World Tour, ktorého prvú etapu odohrala v Severnej a Južnej Amerike. Potvrdila, že príde aj do Európy. V novembri 2014 bola hosťom na turné Enrique Iglesiasa Sex and Love Tour. Demi taktiež oznámila spoluprácu s jej dlhoročným kamarátom Nickom Jonasom na ich spoločnom single Avalanche. 11. decembra 2014 vyšiel nový videoklip k singlu Up, ktorý nahrala s Ollym Mursom.

24. decembra 2014 prekvapila svojich fanúšikov darčekom v podobe videoklipu k jej ďalšiemu singlu Nightingale.

Dobročinnosti a aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Demi je zapojená do rozsiahlych filantropických aktivít. Podieľala sa na organizáciu "Disney Friends for Change", ktorá presadzuje "ekologicko - priateľské správanie". Demi, Selena, Miley a Jonas Brothers nahrali pieseň "Send It On", ktorá slúžila ako ústredný song pre túto organizáciu v roku 2009. Pieseň debutovala v hitparáde Billboard Hot 100 na dvadsiatom mieste. Organizácii "Disney Friends for Change" poslala všetky svoje výnosy zo songu "Send It On" ekologicky zameraným charitatívnym organizáciám, patriacim do organizácie "Disney Worldwide Conservation Fund".

O rok neskôr nahrala Demi s Joe Jonasom novú pieseň s názvom "Make a Wave", druhý charitatívne singel, slúžiaci ako ústredný song pre organizáciu "Disney Friends for Change". Demi tiež podporuje organizáciu "A Day Made Better".

Ďalšie organizácie, ktoré Demi podporuje, sú :

 • DonateMyDress.org
 • Kids Wish Network
 • Love Our Children USA
 • St. Jude Children 's Research Hospital
 • City of Hope

Imidž a osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Demi v rozhovore s Ellen DeGeneres priznala, že v škole prechádzala bolestnými skúsenosťami so šikanovaním. Týranie bolo tak hrozné, že jedného dňa, v záchvate frustrácie a strachu, požiadala svoju matku, aby jej poskytla domáce vyučovanie. Napísala pieseň "For The Love Of A Daughter" o jej vzťahu s biologickým otcom.

V roku 2010, na svoje osemnáste narodeniny, Demi kúpila svojej rodine dom v stredomorskom štýle v Los Angeles. Povedala: "Darovať tento darček mojej rodine na moje narodeniny, bol ten najlepší darček." Potom dodala: "Je v ňom skoro všetko, čo si len dokážete predstaviť. Je to veľmi krásny a útulný dom. To milujem." Demi už raz zakúpila svojej rodine dom v Toluca Lake, v Los Angeles, ktorý stál 1,88 milióna dolárov. Dom kúpila, keď mala 16 rokov. Bola poctená čestným veľvyslancom školstva, oceneným od americkej spoločnosti American Partnership for Eosinophilic Disorders. Tiež je fanúšikom heavy metalu, ako sú skupiny Maylene a Sons of Disaster, Abigail Williams, The Devil Wears Prada, a Job for a Cowboy.

Demi je kresťanka a modlí sa s kapelou pred každým vystúpením, a aktívne sa zastáva práv homosexuálov.

Centrum pre liečbu obmedzených[upraviť | upraviť zdroj]

Demi dňa 1. novembra 2010 oznámila, že odišla z turné s Jonas Brothers počas uplynulého víkendu, aby mohla vstúpiť do liečebného centra a vyhľadať lekárske ošetrenie na emocionálne a fyzické problémy. Demi uviedla, že ľutuje, že nemohla dokončiť svoje turné, ale teší sa späť do práce v blízkej budúcnosti.

Deň po oznámení, hovorca spoločnosti Disney povedal ľuďom, že spoločnosť Disney podporuje Demiine rozhodnutie. Hovorca Demi poprel pretrvávajúce špekulácie médií, že by Demiina liečba bola kvôli užívaniu návykových látok. Iné zdroje uvádzajú, že išla do rehabilitácie kvôli poruchám príjmu potravy a sebapoškodzovaniu a iným druhom vecí.

Dňa 28. januára 2011 bolo ohlásené, že Demi ukončila hospitalizáciu na rehabilitačnom zariadení a vráti sa domov do Los Angeles, kde bude aj naďalej navštevovať lekára, aby jej pomohli pracovať na otázkach týkajúcich sa liečby. Dňa 8. marca 2011 bolo uverejnené exkluzívne video, v ktorom Demi poďakovala svojim fanúšikom za podporu počas toho, čo ona opísala ako "najtemnejšie doby môjho života", a tiež uviedla, že bola nadšená vrátiť sa späť do práce. Demi poskytla jej prvý post – rehabilitačný rozhovor pre hlásateľku ABC, Robin Roberts, ktorý bol vysielaný 22. apríla 2011. Počas rozhovoru Demi potvrdila, že jej liečba bola kvôli bulímii a sebapoškodzovaniu. Demi tiež uviedla, že incident medzi ňou a Alex Welch prišiel potom, čo mala "veľmi nezdravý vzťah k jedlu".

Vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2009 Demi chodila krátko s bývalým gitaristom Metro Station, Trace Cyrusom. V roku 2010 začala chodiť s Joe Jonasom, s ktorým sa stretla pri nakrúcaní filmu Camp Rock v roku 2007. Dňa 24. mája 2010 potvrdila cez svoj ​​oficiálny Twitter, že už spolu nie sú. V rozhovore s US Weekly Joe Jonas uviedol: " Vedeli sme, že ísť do nášho milostného vzťahu nemusí byť jednoduché. Uvedomujem si, že po našom spoločne strávenom čase mám pocit, že sa starám oveľa viac o naše priateľstvo práve teraz. Bola to moja voľba sa rozísť, ale mám ju rád ako kamarátku. Bola tu pre mňa, keď som ju potreboval. Aj naďalej budem jej priateľ a budem tu pre ňu."

Demi od roku 2010 chodí s americkým hercom Wilmerom Walderramom.

Single[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2008: This Is Me ft. Joe Jonas
 • 2008: Get Back
 • 2009: La La Land
 • 2009: Don't Forget
 • 2009: Here We Go Again
 • 2010: Remember December
 • 2010: Wouldn't Change a Thing ft. Joe Jonas
 • 2011: Skyscraper
 • 2012: Give Your Heart A Break
 • 2013: Heart Attack
 • 2013: Made In The USA
 • 2013: Let It Go
 • 2013: Neon Lights
 • 2014: Really Don't Care ft. Cher Lloyd
 • 2014: Nightingale

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2008: Burnin' Up Tour (ako predskokan)
 • 2009: Demi Lovato Summer Tour
 • 2009: Demi Lovato Fall Tour
 • 2010: Demi Lovato South America Tour
 • 2010: Demi Lovato And Jonas Brothers and Cast of Camp Rock 2 Tour
 • 2011: An Evening With Demi Lovato
 • 2011: A Special Night With Demi Lovato
 • 2012: Unbroken Tour
 • 2012: Summer Tour
 • 2014: The Neon Lights Tour
 • 2014-2015: Demi World Tour

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Film
Rok Film Úloha Poznámky
2008 Camp Rock Mitchie Torres Hlavná úloha
2009 Jonas Brothers: 3D Koncert Sama seba 3D film z koncertu
Program na ochranu princezien Rosalinda "Rosie" Hlavná úloha
2010 Camp Rock 2: The Final Jam Mitchie Torres Hlavná úloha
Televízia
Rok Názov Úloha Poznámky
2002-2003 Barney & Friends Angela Vracajúca sa úloha
2006 Útek z väzenia Danielle Curtin Hosťujúce účinkovanie, "First Down" (séria 1, epizóda 26)
2007, 2009 As The Bell Rings Charlotte Adams Hlavná úloha
2008 Just Jordan Nicole Hosťujúce účinkovanie, "Slippery When Wet" (seria 2, epizóda 19)
Disney Channel Games Sama seba Učasník
2009-2010 Sonny ve velkém světě Sonny Munroe Disney Channel Original Series
2010 Grey's Anatomy Hayley Hosťujúce účinkovanie, "Shiny Happy People" (séria 6, epizóda 22)
2012 Demi Lovato: Stay Strong Sama seba Dokument o Demi Lovato (vysielanie MTV)
2012-2013 The X Factor USA Sama seba Porotkyňa (2.-3. séria)
2013-2014 Glee Danielle "Dani" Vedľajšia úloha (5. séria, 4 epizódy)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Demi Lovato na českej Wikipédii.