Dragon (kozmická loď)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kozmická loď Dragon
COTS2 Dragon is berthed.jpg
Nákladná kozmická loď Dragon pri pripájaní k ISS
Popis
Výrobca: SpaceX, USA
Úloha: Transportné a dopravné lety na obežnú dráhu Zeme
Posádka: až 7 astronautov alebo 3 000 kg nákladu
Parametre
Dĺžka kabíny 3,1 m
Dĺžka nákl. priestoru 2,7 m
Celková dĺžka lode 5,66 m
Priemer lode 3,66 m
Pretlakový priestor 10 m3
Nepretlakový priestor 14 m3
Hmotnosť - prázdna 4 200 kg
Hmotnosť nákladu 3 310 kg
Hmotnosť - pri štarte 7 510 kg
Výdrž na dráhe 7 dní

Dragon je názov komerčnej kozmickej lode, vyvinutej súkromnou spoločnosťou SpaceX s podporou NASA v rámci programu COTS. Prvý skúšobný let lodi Dragon prebehol 8. decembra 2010. Bolo to prvýkrát, čo sa kozmická loď vyvinutá súkromnou spoločnosťou úspešne dostala na obežnú dráhu a potom sa vrátila späť na Zem.

Kontrakt COTS[upraviť | upraviť zdroj]

V súťaži vypísanej v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services) bola v roku 2006 vybraná spoločnosť SpaceX, aby vyvinula kozmické plavidlo pre dopravu nákladu a výhľadovo i ľudských posádok, na nízku obežnú dráhu Zeme, najmä k stanici ISS. V rámci prideleného kontraktu v hodnote minimálne 278 mil USD je spoločnosť zaviazaná k vývoju plavidla a prevedenie 3 demonštračných letov lode. Na vynášanie lodi Dragon vyvinula SpaceX svoju vlastnú kozmickú raketu Falcon 9. Dôvodom na vypísanie COTS bolo ukončenie prevádzky kozmického raketoplánu v roku 2011 a potreba rozšírenia prepravných kapacít na nízku obežnú dráhu Zeme ešte pred prvým pilotovaným letom lode Orion organizácie NASA.

Konštrukcia lode[upraviť | upraviť zdroj]

Dragon s raketou Falcon 9 pri teste

Ide o loď klasickej koncepcie s návratovou kapsulou umožňujúcu balistický alebo riadený návrat s využitím mierneho vztlaku telesa. Vnútri lode je hermetický priestor s objemom 10 m3 až pre 3 310 kg nákladu. Okrem toho je do budúcna plánované využitie lodi aj v pilotovanom režime, keď bude možné do kabíny usadiť až 7 astronautov. Súčasťou návratu kabíny je väčšina technologických systémov lode, ako je 18 korekčných raketových motorov Draco s ťahom 400 N, avionika, napájací systém, nádrže pohonných hmôt atď. Na špici lode bude umiestnený novo vyvíjaný spojovací uzol LIDS. Ten je pri štarte lodi prekrytý aerodynamickým krytom. Pri letoch s ľudskou posádku potom bude tento kryt doplnený o záchranný raketový systém LES, podobný, aký je použitý u lodí Sojuz. Dĺžka kabíny je 3,1 m s krytom potom 4,5 m. Maximálny priemer je 3,66 m.

Okrem vlastnej návratovej kabíny bude súčasťou lode valcová nadstavba, u ktorej nie je predpokladaný spätný návrat na Zemi. K tejto nadstavbe bude pripojený pár solárnych panelov a vo vnútri nadstavby bude priestor pre umiestnenie ďalšieho nákladu o objeme až 14 m3.

V nákladnom variante bude celková dĺžka lode vrátane krytu spojovacieho uzla okolo 7,5 m, maximálny priemer 3,66 ma celková hmotnosť okolo 8 ton. Z toho hmotnosť prázdnej lode je 4200 kg, pohonné hmoty 1230 kg, náklad vo vnútri kabíny 1700 kg a náklad v externej nadstavbe až 850 kg.

Loď je vybavená tepelným štítom z materiálu PICA-X (phenolic impregnated carbon ablator), ktorý je dimenzovaný pre návrat lode z oblastí Mesiaca a Marsu.

Vlastné pristátie je zabezpečené sústavou dvoch výťažných a troch hlavných padákov. Výťažné padáky, vypúšťané vo výške cca 13 km, slúžia k spomaleniu a stabilizácii pádu. Hlavné padáky s priemerom 35 m sa otvárajú vo výške 3 km a zabezpečia mäkké pristátie rýchlosťou 5 - 5,5 m / s. Bezpečné dosadnutie je zaistené aj pri zlyhaní jedného z hlavných padákov.

Harmonogram letov[upraviť | upraviť zdroj]

Let číslo Dátum a čas (GMT) Popis letu Stav Poznámky
1 8. december 2010 Skúšobný let Nasa COTS Demo 1 Uskutočnený 3-hodinový bezpilotný let s testom všetkých kľúčových systémov lode a návratom na Zem
2 22. máj 2012 Nasa COTS Demo 2/3 Uskutočnený 3-denný bezpilotný let k stanici ISS, vrátane pripojenia (25. máj)
3 8. október 2012 Nasa COTS SpX-1 Plánovaný 1. plnohodnotný (neskúšobný), komerčný bezpilotný let k ISS

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dragon (kosmická loď) na českej Wikipédii.