Drop veľký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Drop veľký
Drop veľký
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Vtáky Aves
Podtrieda (subclassis) Pravé vtáky Ornithurae
Nadrad (superordo) Letce Neognathae
Rad (ordo) Chriaštele Ralliformes
Podrad (subordo) Dropy Otides
Čeľaď (familia) Dropovité Otididae
Rod (genus) Drop Otis
Druh (species) Drop veľký O. tarda
Vedecký názov
Otis tarda
Linnaeus, 1758
Synonymá:
drop fúzatý
Rozšírenie dropa veľkého
Areál rozšírenia dropa veľkého vo svete. Oranžovou hniezdiská, modrou zimoviská, zelenou oblasti výskytu stálych populácií
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Drop veľký alebo drop fúzatý (Otis tarda) je druh vtáka z čeľade dropovité (Otididae).

Drop veľký je jediný druh rodu Otis. Jeho najbližšími príbuznými sú dropy rodu Chlamydotis: drop obojkový a drop hrivnatý.[1][2]

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Je to jeden z najťažších lietajúcich vtákov na svete a najväčší vták v Európe. Žije v suchších, stepných oblastiach od Španielska po Čínu, nevyskytuje sa južne od Stredozemného mora ani severne od Dánska. Jeho areál je rozdrobený na malé plochy vzdialené ďaleko od sebe, pretože je veľmi citlivý na intenzívne poľnohospodárstvo.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Drop veľký je vo svojom areáli veľmi málo premenlivý, vytvára 2 poddruhy. Oblasť od západnej Európy po Strednú Áziu obýva drop veľký európsky (Otis tarda tarda), ďalej na východ žije drop veľký ázijský (Otis tarda dybowskii).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyznačuje sa výrazným pohlavným dimorfizmom. Samec je väčší než moriak, s výrazným šedým krkom a fúzami po stranách veľkej hlavy, samica je o dosť menšia.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Živí sa rastlinnou potravou a hmyzom, občas požiera i drobné stavovce, napr. malé hlodavce, jašterice alebo vtáčie mláďatá.

Drop veľký žije v malých kŕdľoch, samce sa združujú k sebe, nemajú teritóriá, ale panuje medzi nimi určitá hierarchia. V priebehu toku nevydávajú hlasové prejavy. Hniezdia raz za rok v apríli až auguste. Ako hniezdo používa plytké jamky v zemi. Na vajciach, ktoré sú väčšinou 2 – 3, sedí iba samica, doba inkubácie je 23 – 24, niekedy až 30 dní. Mláďatá začínajú lietať 6 – 7 týždňov po vyliahnutí. Pohlavne dospelí sú po 4 (samice) alebo 5 (samce) rokoch života.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pitra, Ch., Lieckfeldt, D., Frahnert, S. a Fickel, J., 2002: Phylogenetic Relationships and Ancestral Areas of the Bustards (Gruiformes: Otididae), Inferred from Mitochondrial DNA and Nuclear Intron Sequences. Molecular Phylogenetics And Evolution, 23: 63-74.
  2. Broders, O., Osborne, T. a Wink, M., 2003: A mtDNA phylogeny of bustards (family Otididae) based on nucleotide sequences of the cytochrome b-gene. Journal Fur Ornithologie, 144: 176-185.