Edvard Grieg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Edvard Grieg
Eilif Peterssen-Edvard Grieg 1891.jpg
Základné informácie
Rodné meno Edvard Hagerup Grieg
Narodenie 15. jún 1843
Bergen
Úmrtie 4. september 1907 (64 rokov)
Bergen
Pôsobenie skladateľ,
Žáner klasická hudba,

Edvard Hagerup Grieg (* 15. jún 1843 – † 4. september 1907) bol významný nórsky hudobný skladateľ.

Narodil sa a väčšinu života prežil v Bergene, jeho otec však bol Škót. Grieg študoval na konzervatóriu v nemeckom Lipsku a neskôr u dánskeho skladateľa Nielsa W. Gadea. Jeho dielo zaujalo napríklad skladateľa Franza Lista, s ktorým sa niekoľkokrát stretol a písali si.

Griegova hudba vychádza z národných tradícií Nórska a predovšetkým čerpá z nórskej ľudovej hudby. Bol veľkým romantikom, čo je poznať z každej jeho skladby, z ktorej vyviera láska k vlasti a láska k prírode. Napriek tomu, že nevytvoril žiadne rozsiahle dielo, ako napríklad operu alebo symfóniu, v oblasti drobných prác komornej hudby predstavuje výnimočný prínos. Dnes je však často nespravodlivo v zabudnutí, aj keď niektoré jeho skladby, ako napríklad In the hall of mountain king (V sieni jaskynného kráľa) a Morning (Ráno), sú veľmi často hrané a radia sa do zlatého fondu klasickej hudby.

Najväčšej obľube sa Grieg tešil u Nórov, ktorí ho veľmi uznávali a ktorým bola jeho hudba najbližšia. Keď v roku 1907 zomrel, vystrojili mu majestátny pohreb, na ktorom sa zúčastnili tisíce ľudí. Dnes je jeho popol, spoločne s popolom jeho ženy, uložený v skale blízko jeho domu.

Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]