Netbook

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Eee)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Netbook (zaužívané aj eee notebook, mini notebook, subnotebook, alebo ULCPC) je zaužívané označenie pre malo- až strednorozmerový notebook (prenosný počítač), špecifikovaný malou veľkosťou, nízkou hmotnosťou, nízkou spotrebou energie a nízkou cenou, optimalizovaný pre použitie s internetom a prácou v sieťach.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvod netbookov možno odvíjať od snahy výrobcov zmenšovať rozmery a váhu prenosných počítačov. Apple v roku 1991 uviedol PowerBook 100, ktorý vážil 2,3 kg, Gateway v roku 1992 zase Handbook 1.4 kg a Hewlett-Packard OmniBook 300 v roku 1993. Názov sub-notebook sa začal používať pre veľmi populárny rad Libreta od Toshiby. Libreto 20 so 6-palcovou obrazovkou sa začalo predávať začiatkom roku 1996 a vážilo len 840 gramov. V roku 1999 Psion uviedol rad Psion netBook. Psion má „netbook“ zaregistrovaný ako obchodnú značku pre zariadenia Netbook a Netbook Pro. Tieto zariadenia používali operačný systém Epoc a mali dotykový displej. Všeobecne sa však termín "netbook" začal používať v roku 2007, keď Asus predstavil ASUS Eee PC, pôvodne určené pre rozvíjajúce sa trhy, s rozmermi 23 × 17 cm a váhou 0,9 kg.

Hardvér[upraviť | upraviť zdroj]

Rozmery netbooku sú menšie ako pri notebookoch, a majú aj nižšiu hmotnosť (0,7 - 1,5 kg). Vyznačujú sa malým zabudovaným LCD displejom 7" - 12", zabudovaným sieťovým pripojením (WiFi, RJ-45 LAN, prípadne Bluetooth, prípadne IrDA, EDGE), redukovanou veľkosťou kláves (70 - 90% štandardnej veľkosti) a absenciou optickej mechaniky. Veľmi často používajú technológiu SSD diskov v kapacitách okolo 300 GB (2011). Netbooky obvykle disponujú pamäťou 1 alebo 2 GB (2011) s možnosťou jej rozšírenia. Ako ovládač kurzora sa používa touchpad. Štandardom je tiež zabudovaná čítačka SD pamäťových kariet. Externé konektory sú redukované na USB (2-6 konektorov) a D-Sub VGA konektor pre pripojenie externého monitoru. Chýba tiež rozšírenie Cardbus (PCMCIA). Novšie (od 2011) a drahšie modely majú aj HDMI pripojenie a rozlíšenie vhodné pre HD video. Keďže dôraz je kladený na nízku spotrebu, používajú sa špeciálne "mobilné" nízkoodberové procesory ako Intel Atom, VIA C7, VIA Nano, AMD Geode (2008) so zabudovanými energiu šetriacimi režimami. Grafická karta je obvykle integrovaná v čipsete so zdieľanou pamäťou. Ako zdroj energie sa najčastejšie používa 3-9 článkový Li-ion akumulátor, štandardná výdrž na batérie je 3 - 9 hodín (2008).

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

Netbooky sú obvykle predinštalované (pretože absencia optickej mechaniky sťažuje štandardné metódy inštalácie OS). Najpoužívanejším operačným systémom je GNU/Linux a Windows XP Home Edition/ Windows 7. Je možná aj inštalácia iného OS. Keďže netbooky znesú štandardné operačné systémy, je na nich možné spúšťať akékoľvek desktopové aplikácie určené pre ten-ktorý OS. Dnešné netbooky pre hardvérové obmedzenia obvykle neumožňujú inštaláciu Windows Vista. Hranie hier a použitie aplikácií náročných na 3D akceleráciu a výpočtový výkon je limitované výkonom grafického systému a použitým procesorom. Netbook je určený hlavne ako inteligentný zápisník a ultrakompaktný počítač zameraný na surfovanie po internete a spracovanie kancelárskych aplikácií.

Predaj[upraviť | upraviť zdroj]

Netbooky zaplnili "dieru" na trhu s notebookmi, pretože malé 12" notebooky boli obvykle výrobcami zatriedené do vyššej cenovej kategórie. Vďaka malým rozmerom, veľkej výdrži batérií a najmä štandardnému operačnému systému, ktorý nezväzoval ruky pri použití aplikácií, okamžite vzbudili záujem a prakticky ihneď po objavení na trhu sa stali bestsellerom. Priekopníkom sa stal najmä netbook Asus Eee[1] (celá trieda netbookov sa niekedy označuje ako Eee). Napriek počiatočnému skepticizmu dnes všetci výrobcovia notebookov majú v ponuke aj model netbooku. Za tretí kvartál roka 2008 sa v EÚ predali 2 milióny netbookov (mierne nad 7 %)[2]. Acer Aspire One zaznamenal medziročný nárast predaja o 47,3%[3]. Máj 2009 - netbookom medzi všetkými notebookmi patrí už 20 %, najviac v EMEA oblastiach a v Latinskej Amerike, najmenej v Číne, Japonsku a v Severnej Amerike. Začiatkom roku 2009 takmer polovica produkcie netbookov (45 %) smerovala do Európy, do Severnej Ameriky 26 %[4].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ČR: ASUS Eee PC je najžiadanejším vianočným darom [online]. itnews.sk, 2007, [cit. 2010-12-01]. Dostupné online.
  2. Netbooky mají 7% podíl na evropském PC trhu [online]. notebook.cz, 18.10.2008, [cit. 2010-07-21]. Dostupné online. (po česky)
  3. Gartner: Mininotebooky drží trh s počítači nad vodou [online]. Computerworld, 18.10.2008, [cit. 2010-07-21]. Dostupné online. (po česky)
  4. Mini-Note Penetration Nears 20% in Q1’09, Dominated by Acer; HP Extends Lead in Notebook PCs Overall [online]. displaysearch.com, 13. 5. 2009, [cit. 2010-07-21]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]