Elektronická cigareta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Elektronická cigareta

Elektronická cigareta bola vyvinutá a patentovaná v Číne v roku 2006. E-cigareta je moderné a najmenej škodlivé zariadenie na fajčenie. Môže byť používaná ako klasická cigareta. Skladá sa z viacerých častí: atomizér, batéria a cartridge v ktorom je náplň alebo e-liquid s nikotínom. Elektronická cigareta má podobný účinok ako obyčajná cigareta, ale neobťažuje okolie zápachom. E-cigareta vyzerá ako obyčajná cigareta. V e-cigarete nedochádza k spaľovaniu, ale len k odparovaniu náplne. Chemické zloženie náplne sa teda nemení ako pri horení. Oficiálny názov je elektronická cigareta, v podstate je to mini vaporizér.

Pri potiahnutí sa pomocou atomizéra e-liquid mení na paru. fajčiar teda nefajčí dym so škodlivinami ale iba horúcu paru, ktorá neobsahuje cca. 3 000 škodlivín.[chýba zdroj] Taktiež si môže zvoliť aké množstvo nikotínu bude dávkovať.

Zvyčajne je náplň elektronické cigarety (e-liquid), zložený z propylenglykolu alebo Glycerolu, prípadne obidvoch. Obsahuje aromatické látky, zvyčajne potravinárske arómy. Všetky prísady musia splňovať prísne kritéria zdravotných neškodnosti. E-liquid môže obsahovať voliteľné množstvo nikotínu. Množstvo nikotínu sa obvykle uvádza v miligramoch na jeden mililiter, čo odpovedá približne desatinám percent (16 mg/ml = 1,6% objemových).

Bežné obsahy nikotínu v komerčných e-liquidoch sú 0mg, 6mg, 8mg, 11mg, 16mg, 18mg, 24mg.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]