Ernest Chausson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ernest Chausson
Ernest Chausson
francúzsky skladateľ éry romantizmu

Narodenie 20. január 1855
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 10. jún 1899 (44 rokov)
Limay, Francúzsko

Ernest Chausson (20. január 1855, Paríž - 10. jún 1899, Limay) bol popredný francúzsky skladateľ éry romantizmu.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Chausson sa narodil v roku 1855 do bohaté rodiny. Jeho otec mu platil súkromného učiteľa, ktorý ho meral podľa tých najvyšších merítok. Najprv bol predurčený na právnickú dráhu, ale nakoniec práva opustil a začal súkromne študovať u skladateľa Césara Francka.

V jeho orchestrálnych dielach je cítiť veľký vplyv svojho učiteľa, Francka, ale aj iných veľkých skladateľov, napr. Richarda Wagnera, ktorého opery ovplyvnili niekoľko významných skladateľov svojej doby. Medzi Chaussonove najvýznamnejšie diela patrí aj jeho jediná opera Le Roi Arthus (1886-95), ktorá spracováva tému lásky na dvore kráľa Artuša. V jeho diele nachádzame jak ťažké chromatické harmónie, ohromujúcu orchestráciu, tak aj veľkú individuálnu krásu. Dodnes nesmrteľné sú aj jeho diela pre orchester medzi ktoré patrí hlavne Poème de l'amour et de la mer z roku 1882. Nádhernú hudbu nájdeme aj v jeho symfónii a komornej hudbe.

Chausson bol šťastne ženatý, mal päť detí a poznal sa s niekoľkými významnými osobnosťami svojej doby, napr. s Claudom Debussy, Henrim Duparcom, Gabrielom Fauréom alebo s Isaacom Albénizom. Jeho život však nemal dlhé trvanie. Zomrel 10. júna roku 1899 po tragickej nehode na bicykli pričom na mieste zomrel.


Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]