Eurozóna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Krajiny Eurozóny (2014)

Eurozóna je územie v rámci Európskej únie tvorené štátmi, ktoré zaviedli euro. Za menovú politiku v eurozóne je zodpovedná Európska centrálna banka.

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Patria sem krajiny Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Eurozóna zahŕňa aj mimoeurópske územia niektorých členských štátov eurozóny, ktoré sú súčasťou Európskej únie. V týchto oblastiach žije okolo 4 500 000 obyvateľov. Patria sem:

Posledné rozšírenie eurozóny bolo 1. januára 2014, kedy vstúpilo Lotyšsko. Predpokladá sa, že 1. januára 2015 sa pridá Litva, ale oficiálne rozhodnutie ešte nie je.

Nečlenovia používajúci euro[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: euro

Okrem toho euro oficiálne používajú štáty Monako, San Maríno a Vatikán; neoficiálne aj Čierna Hora a sporné územie Kosovo. Andorra v roku 2013 podpísala podobnú zmluvu ako Monako, San Maríno a Vatikán a získala povolenie raziť si vlastné euromince. Ani štáty typu Monako, ani štáty typu Čierna Hora však nepatria do eurozóny.

Členovia Európskej únie plánujúci zaviesť euro[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: euro

Desať štátov Európskej únie zatiaľ euro ako svoju menu nezaviedlo. Sú to štáty Bulharsko, Česko, Dánsko, Chorvátsko, Litva, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]