Faith No More

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Faith No More
Faith No More

Faith No More
Základné informácie
Pôvod USA San Francisco, Kalifornia, USA
Žáner(-re) alternatívny metal, experimentálny rock, funk metal, downtempo[1]
Pôsobenie 1981 - 1998, 2009 - súčasnosť
Vydavateľstvá Slash, London, Reprise, Mordam
Webstránka www.fnm.com
Členovia skupiny:
Mike Patton
Billy Gould
Roddy Bottum
Mike Bordin
Jon Hudson

Faith No More je americká hudobná skupina zo San Francisca v Kalifornii, hrajúca alternatívny metal. Skupina bola založená v roku 1981 gitaristom, Michaelom Morrisom, basgitaristom, Billym Gouldom, hráčom na klávesové nástroje, Wadeom Worthingtonom, bubeníkom, Mike Bordinom.[2] Skupina čerpá vo svojej hudobnej tvorbe inšpiráciu okrem iných hudobných žánrov hlavne z heavy metalu, funku, progresívneho rocku, hip-hopu, hardcore punku, thrash metalu a džezu,[3] a je uznávaná ako vplyvné rockové zoskupenie.[2][4]

Pred vydaním svojho debutového albumu We Care a Lot z roku 1985 táto skupina prešla viacerými personálnymi zmenami. Stabilnejším sa toto zoskupenie stalo až v roku 1988 po príchode speváka Mike Patton, ktorý na tomto poste vystriedal Chucka Mosleya. Ich najúspešnejší album The Real Thing vyšiel v nasledujúcom roku (1989). Je na ňom ich prelomový hitový singel „Epic“. Aj ďalší album s názvom Angel Dust z roku 1992 bol úspešný. Jeho singel, „Midlife Crisis“ sa stal jednotkou rebríčk Billboardu v kategórii Modern Rock Tracks. Popularita skupiny Faith No More začala klesať po roku 1994, po tom ako od nej odišiel jej dlhodobý gitarista Jim Martin, ktorého vystriedal Trey Spruance z kapely Mr. Bungle. V roku 1995, po vydaní ich nasledujúceho albumu bol Spruance vystriedaný Deanom Mentom, ktorého napokon vymenil ich súčasný hráč na gitaru, Jon Hudson. Skupina Faith No More sa po vydaní ďalšieho albumu s názvom Album of the Year v apríli 1998 rozpadla.

Dňa 24. februára 2009 kapela Faith No More oznámila, že sa v pôvodnom zložení z roku 1998 zúčastní európskeho koncertného turné.[5] V júni 2009 prvýkrát po jedenástich rokoch vystúpila na Brixton Academy v Londýne. Po tejto premiére skupina pokračuje v koncertnom turné aj na ďalších miestach.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Živé albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Error on call to template:cite web: Parameters url and title must be specified.
  2. a b Garry Sharpe-Young (2007). Metal: The Definitive Guide, 482.
  3. Faith No More Biography on Yahoo! Music
  4. Faith No More - Music on FoxyTunes Planet
  5. Adams, Jason. "Faith No More reunion update: 'We Care a Lot' because this is 'Epic'!". Entertainment Weekly. February 23, 2009.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]