Ferdinand II. (Rakúsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ferdinand II. Tirolský
Ferdinand II. (Rakúsko)
D. Custos, Portrét Ferdinanda II. Tirolského v Atrium heroicum Caesarum, 1600 - 1602

Narodenie 14. jún 1529
Linec, Rakúsko
Úmrtie 24. január 1595 (65 rokov)
Innsbruck, Rakúsko

Ferdinand II., zvaný Tirolský, (* 14. jún 1529, Linec, † 24. január 1595, Innsbruck) bol rakúsky arcivojvoda, miestodržiteľ v českých krajinách (v r. 1557 – 1567), tirolský gróf (od r. 1568) z rodu Habsburgovcov, syn rímskonemeckého cisára, českého a uhorského kráľa Ferdinanda I. a Anny Jagelovskej.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Druhorodený Ferdinandov syn bol v detstve vychovávaný spolu so svojím starším bratom Maximiliánom. Prvé politické a vojenské skúsenosti získal v 40-tych rokoch 16. storočia na vojnových ťaženiach svojho strýka, cisára Karola V. V roku 1547 sa prvý raz dostal do politického diania, keď mu otec zveril miestodržiteľstvo v českých krajinách, ktoré sa spamätávali z otrasov po neúspešnom stavovskom odboji proti panovníkovi. Ferdinand sa prejavil ako schopný a oddaný spravovateľ úradu, ktorý sa mu stal odrazovým mostíkom k jeho kariére.

Po otcovej smrti v roku 1564 Ferdinandovi pripadla vláda v Tirolsku a na území Predného Rakúska. Na prianie novej hlavy habsburskej monarchie, brata Maximiliána II., ešte dva roky vykonával v Čechách svoj miestodržiteľský úrad a v januári 1567 slávnostne prevzal vládu vo svojich krajinách.

V súkromnom živote bol Ferdinand Tirolský známy svojim záujmom o umenie a zberateľskou činnosťou. Jeho novým sídelným mestom sa stal tirolský Innsbruck a najobľúbenejšou rezidenciou neďaleko ležiaci zámok Ambras, kde sústredil aj svoje bohaté umelecké zbierky.

Ferdinand Tirolský sa okrem správy svojich území aktívne zaujímal o politické dianie v Európe a nevyhýbal sa ani habsburským rodinným záležitostiam. Zomrel vo veku 65 rokov a bol pochovaný v Innsbrucku.

Rodinné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Ferdinand Tirolský bol dvakrát ženatý. Prvý raz sa v r. 1557 počas pôsobenia v Čechách tajne oženil s meštianskou dcérou Filipínou Welserovou (* 1527 - † 1580). Tento nerovný sobáš, ktorý sa pred otcom dlho neutajil, ho vylúčil z prípadného nástupníctva na čele monarchie a Filipínine deti (dospelosti sa dožili dvaja chlapci) boli zbavené dedičských práv:

Až v roku 1576 bol sobáš zverejnený a jeho právoplatnosť uznala pápežská kúria. V roku 1580 však Filipína zomrela. O dva roky neskôr, 9. mája 1582 sa arcivojvoda Ferdinand oženil so svojou neterou Annou Katarínou (* 1566 - † 1621) z mantovského rodu Gonzaga (jej matkou bola Ferdinandova sestra Eleonóra). Z tohto manželstva pochádzali tri dcéry:

Rodokmeň[upraviť | upraviť zdroj]

Rodokmeň Ferdinanda II. Tirolského
Ferdinand II. Otec:
Ferdinand I. Habsburský
Starý otec:
Filip I. Habsburský
Prastarý otec:
Maximilián I. Habsburský
Prastará mama:
Mária Burgundská
Stará mama:
Jana Kastílska
Prastarý otec:
Ferdinand II. Aragónsky
Prastará mama:
Izabela I. Kastílska
Matka:
Anna Jagelovská
Starý otec:
Vladislav II. Jagellonský
Prastarý otec:
Kazimír IV. Jagelovský
Prastará mama:
Alžbeta Habsburská
Stará mama:
Anna de Foix
Prastarý otec:
Gaston de Foix
Prastará mama:
Katarína Navarrská

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]