Franz Ferdinand

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Franz Ferdinand
Franz Ferdinand v Prahe
Franz Ferdinand v Prahe
Základné informácie
Pôvod Glasgow, Škótsko
Žáner(-re) alternative rock
indie rock
post-punk revival
post-disco
disco-punk
Pôsobenie 2002 - súčasnosť
Vydavateľstvá Domino
Sony BMG/Epic
Webstránka http://www.franzferdinand.co.uk/
Členovia skupiny:
Alex Kapranos
Nicholas McCarthy
Robert Hardy
Paul Thomson

Franz Ferdinand je škótska indie rocková kapela vedená frontmanom Alexom Kapranosom. Skupina bola založená v roku 2001 v meste Glasgow a zatiaľ vydala tri úspešné štúdiové albumy obsahujúce známe piesne ako "Take Me Out", "Evil and a Heathen", "The Fallen", "Ulysses" či "Do You Want To".

Druhý singel "Take Me Out" z debutového albumu Franz Ferdinand obsadil tretiu priečku v UK Chart. Prvý album sa umiestnil v UK album chart taktiež na tretej priečke. Medzi ďalšie úspechy skupiny patrí výhra Mercury Prize v roku 2004 a dvakrát BRIT Awards za najlepšiu britskú skupinu a najlepší britský rockový akt v roku 2005.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina sa pomenovala podľa rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda d'Este (v angličtine Franz Ferdinand). Vražedný atentát spáchaný na tohto následníka trónu, synovca cisára, bol využitý ako vhodná zámienka na rozpútanie prvej svetovej vojny. Členovia kapely sa vyjadrili, že sa im páči znenie tohto názvu, i to, že arcivojvodov koniec života zmenil svetové dejiny. Povedali, že sa im páči predstava, že by si ľudia mohli predstaviť pri počutí tohto názvu skôr skupinu ako historickú osobnosť.

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia kapely sa prvýkrát stretli na umeleckej škole v Glasgowe, kde sa rozhodli založiť skupinu, Každý člen už mal predchádzajúce skúsenosti z iných formácií. Zanedlho začali spolupracovať s vydavateľstvom Domino Records, kde vydali prvé EP. Neskôr sa presunuli do Malmö, kde v spolupráci s producentom Tore Johanssonom vydali prvý štúdiový album Franz Ferdinand

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

EP[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]