Fukuiraptor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Fukuiraptor
Fukuiraptor BW.jpg
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Živočíchy Animalia
Kmeň (phylum) Chordáty Chordata
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Rad (ordo) Plazopanvové dinosaury Saurischia
Čeľaď (familia) Neovenatoridae
Rod (genus) Fukuiraptor
Druh (species) Fukuiraptor kitadaniensis
Vedecký názov
Fukuiraptor kitadaniensis
Azuma a Currie, 2000
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Fukuiraptor je vyhynutý rod stredne veľkého dravého dinosaura, predstaviteľa skupiny Carnosauria. Vyskytoval sa na území dnešného Japonska v období spodnej kriedy a jeho doteraz jediným druhom je Fukuiraptor kitadaniensis.

Vedci sa pôvodne domnievali, že išlo o dromaeosaurida (podľa výrazného pazúra na prednej končatine), neskôr však zistili, že bol skôr príbuzný rodu Allosaurus. Typový jedinec je reprezentovaný fosílnou kostrou s celkovou dĺžkou asi 4,2 metra (pravdepodobne však išlo o nedospelého jedinca). Ďalšie objavené jedince na tejto lokalite však boli ešte menšie ako holotyp, v najmenšom prípade dokonca menšie ako 1/4 veľkosti holotypu.[1]

Dnes je tento dinosaurus pokladaný za vývojovo primitívneho zástupcu kladu Allosauroidea, príbuzného napríklad rodu Australovenator.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CURRIE, P. J., AZUMA, Y. New specimens, including a growth series, of Fukuiraptor (Dinosauria, Theropoda) from the Lower Cretaceous Kitadani Quarry of Japan. Paleont. Soc. Korea, 2006, roč. 22, čís. 1, s. 173 – 193.
  2. BENSON, R. B. J., CARRANO, M. T., BRUSATTE, S. L. A new clade of archaic large-bodied predatory dinosaurs (Theropoda: Allosauroidea) that survived to the latest Mesozoic. Naturwissenschaften, 2010, roč. 97, čís. 1, s. 71 – 78. DOI10.1007/s00114-009-0614-x.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fukuiraptor na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Fukuiraptor kitadaniensis [online]. [Cit. 2011-10-24]. Dostupné online. (anglicky)