Gaius Iulius Solinus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Gaius Julius Solinus bol rímsky gramatik a kompilátor náučných diel, ktorého tvorba spadá do 4. storočia. Podľa Theodora Mommsena ale žil v 3. storočí.

De mirabilibus mundi[upraviť | upraviť zdroj]

Solinus bol autorom diela De mirabilibus mundi (Divy sveta), ktoré bolo známe tiež ako Collectanea rerum memorabilium (Zbierka podivuhodností) a Polyhistor. De mirabilibus sa žánrovo radí k zbierkam podivuhodností (mirabilia), ktoré boli počas cisárskeho obdobia v Ríme veľmi obľúbené. Obsahuje mimo iné krátky popis v staroveku známeho sveta, jeho politického, spoločenského a náboženského usporiadania, geografie, prírodných podmienok aj dejín. Solinov súbor je venovaný istému Adventovi, ktorý býva stotožňovaný s Oclatiniom Adventom, konzulom na rok 218.

Z pôvodného textu diela vznikla významne prepracovaná verzia. Dnes sa predpokladá, že ho upravil sám Solinus, ktorý k novej verzii pripojil aj úvodný list, v ktorom svoju prácu označuje práve názvom Polyhistor. Obe edície De mirabilibus kolovali počas neskorej antiky aj stredoveku, kedy bolo označenie Polyhistor prevzaté ako meno autora. Zo stredoveku tiež pochádzajú veršované výťahy z Iulia Solina, ktoré vytvorili Theodoricus a Petrus Diaconus.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Veľké časti De mirabilibus sú prevzaté z Naturalis Historia encyklopedistu Plínia Staršieho a od zemepisca Pomponia Melu. Podľa Mommsena Solinus navyše použil kroniku Cornelia Boccha a Chorographia pliniana (Plíniov zemepis), výťah z Plíniovho diela so špeciálnym záberom na vládu cisára Hadriána. Podľa nemeckého historika Martina Schanza patrili k Soliniovým zdrojom skôr nedochované Suetoniove diela – Roma a Pratum.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gaius Julius Solinus na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]