Game of Thrones

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Game of Thrones
Game of Thrones 2011 logo.svg
Originálny názov Game of Thrones
Žáner Fantasy
Dráma
Námet David Benioff & D. B. Weiss na základe ságy A Song of Ice and Fire od George R. R. Martin
Krajina USA USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 4
Počet častí 40
zoznam častí
Produkcia
Výkonný producent David Benioff, D. B. Weiss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Carolyn Strauss, George R. R. Martin
Dĺžka časti 51 – 63 minút
Produkčná spoločnosť HBO
Vysielanie
Pôvodné 17. apríl 2011 - súčasnosť
HBO
Externé odkazy
http://www.hbo.com/game-of-thrones

Game of Thrones je americký dobrodružno-fantastický televízny seriál z produkcie televízie HBO, vytvorený podľa knižnej série od George R. R. Martina s názvom A Song of Ice and Fire (Pieseň ľadu a ohňa), ktorej prvá časť sa volá A Game of Thrones (Hra o tróny). Natáča sa v štúdiu v Belfaste a v iných lokalitách ako Malta, Chorvátsko, Grónsko a Maroko. Seriál mal premiéru na kanáli HBO, Spojené Štáty, 17. apríla 2011. Dva dni po odvysielaní prvej epizódy štvrtej série v apríli 2014 sa HBO rozhodlo obnoviť kontrakt pre Game of Thrones aj na piatu a šiestu sériu.

Seriál sa odohráva na fiktívnych kontinentoch Westeros a Essos na konci roky trvajúceho leta a pozostáva z mnohých prepojených dejových línií. Prvá séria sleduje členov rôznych šľachtických rodín počas občianskej vojny o Železný trón Siedmich kráľovstiev (Seven Kingdoms). Druhá séria nadväzuje a ďalej tiež rozvíja novú hrozbu - nastávajúca zima a mýtické stvorenia Severu (the North). Tretia séria sa zameriava na posledných potomkov zosadenej dynastie a ich snahu opäť sa dostať na Železný trón. Seriál využíva morálnu rôznorodosť hlavných postáv na riešenie problémov sociálnej hierarchie, viery, cti, korupcie, občianskej vojny, zločinu a trestu.

Seriál Game of Thrones prilákal rekordné množstvo divákov a získal si neobyčajne rozmanitý a aktívny medzinárodný fanklub. Seriál bol kritikmi veľmi dobre prijatý, avšak časté používanie nahoty a násilia zapríčinilo aj viaceré negatívne recenzie. Aj napriek tomu však seriál získal mnohé ocenenia a nominácie, vrátanie nominácie na Primetime Emmy Award v kategórii mimoriadny dramatický seriál a to pre všetky tri doteraz ukončené série, nomináciu Golden Globe Award pre najlepší televízny seriál v kategórii drámy, Hugo Award pre najlepšiu dramatickú prezentáciu v dlhej a taktiež aj krátkej forme, a Peabody Award. Účinkujúci herci tiež nahromadili početné ocenenia, medzi nimi Peter Dinklage získal Primetime Emmy Award pre mimoriadny výkon vo vedľajšej úlohe v dramatickom seriáli a Golden Globe Award pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe - seriál, mini-séria alebo televízny film, všetko za jeho úlohu Tyriona Lannistera.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Game of Thrones približne nasleduje tri dejové línie knižnej série 'A Song of Ice and Fire'. Odohráva sa vo fiktívnych Siedmich kráľovstvách Westerosu a opisuje násilné mocenské potýčky šľachtických rodín v ich úsilí získať moc nad Železným trónom. Ako sa seriál odvíja, postupne sa odhaľujú nové nástrahy – ďaleko na severe a tiež v zámorskom kontinente Essos.

Romány G.R.R. Martina a ich seriálová adaptácia v mnohom čerpajú z európskej histórie. Prvotnú inšpiráciu na tento román autor získal z anglickej vojny ruží (1455-85) medzi dvoma šľachtickými rodmi Lancasterovcov a Yorkovcov, ktoré sú v knihe odzrkadlené ako rody Lannister a Stark. Väčšina Westerosu so svojimi hradmi a rytierskymi turnajmi, pripomína vrcholný stredovek v západnej Európe.

Intrigánska Cersei, je napríklad veľmi podobná Izabele (1295-1358), známej ako 'francúzska vlčica'. Izabela a jej rodina, presnejšie ich zobrazenie v historickom románe Prekliati Králi od Mauricea Druona, boli jednou z hlavných inšpirácii Martinovej práce. Historických inšpirácii však v knihách (a seriáli) nájdeme omnoho viac: Hadriánov Val (ako inšpirácia pre 'the Wall' vo Westerose), pád Rímu a legenda o Atlantíde (spojené v starobylej Valýrii), grécky oheň (ako 'divoký oheň'), islandské ságy o Vikingoch (ako základ pre bojovníkov zo Železných ostrovov 'Iron Islands'), ďalej mongolské hordy (slúžiace ako predloha pre dothrackých kočovníkov), prvky Storočnej Vojny (1337-1453) či talianskej renesancie (c. 1400-1500). Ohromná popularita kníh a seriálu sa pripisuje Martinovej schopnosti stmeliť tieto rozmanité prvky do bezchybného celku, ktorý vytvára vierohodnú históriu pre jeho fiktívny svet.

Herci a postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako v jeho knižnej predlohe, aj seriál Game of Thrones má, čo sa postáv týka, masívne obsadenie - predpokladá sa že najväčšie v televízii. Počas produkcie tretej sezóny sa zaznamenalo neuveriteľných 257 členov hereckého štábu. Nasledujúci prehľad preto spomína iba stručný výber postáv v Game of Thrones. Sú to postavy ktoré autori označili ako členov hlavného obsadenia.

Lord Eddard 'Ned' Stark (Sean Bean) je hlava rodiny Starkov, ktorej členovia sú zapletení vo väčšine dejových línii. On a jeho manželka Catelyn Tully (Michelle Fairley) majú spolu päť detí: najstarší Robb (Richard Madden), jemná Sansa (Sophie Turner), nezbedná Arya (Maisie Williams), zvedavý Bran (Isaac Hempstead-Wright) a najmladší Rickon (Art Parkinson). Nedov väzeň a zverenec Teon Greyjoy (Alfie Allen) tiež býval so Starkami, kým sa nedostal pod ruky sadistickému Ramsayovi Snowovi (Iwan Rheon). Na zámku Winterfell (Zimohrad) tiež vyrastal Nedov nemanželský syn, John Snow (Kit Harington), ktorý vstúpil do služby v bratstve Vrán na Nočnej Stráži (Night's Watch). Jeho verným kamarátom sa stal Samwell Tarly (John Bradley).

Takmer na opačnom konci Westerosu, v Červenej Pevnosti (Red Keep) žije Nedov priateľ z detstva, kráľ Robert Baratheon (Mark Addy), v nie veľmi funkčnom politickom manželstve s kraľovnou Cersei Lannister (Lena Headley), ktorá ho tajne podvádza so svojim bratom, dvojčaťom, Jaimem Lannisterom (Nikolaj Coster-Waldau). Kráľovná nenávidí svojho mladšieho brata, inteligentného trpaslíka Tyriona (Peter Dinklage). Cersei má tri deti, sadistického princa Joffreyho (Jack Gleeson), milučkú princeznú Myrcelu a malého princa Tommena. Patriarchom ich rodiny je mocný a chýrne bohatý lord Tywin Lannister (Charles Dance).

V kráľovej Malej Rade (Small Council) zasadajú radcovia, vrátanie prefíkaného majstra mincí, lorda Petyra Baelisha (Aidan Gillen) prezývaného 'Malíček', a majstra našeptávačov, eunucha Varysa (Conleth Cunningham).

Jedna z najbohatších rodín, šľachtický rod Tyrellov, je na kráľovskom dvore zastúpená krásnou Margaery (Natalie Dormer).

Zatiaľ za Úzkym Morom (Narrow Sea) súrodenci Viserys (Harry Lloyd) a Daenerys (Emilia Clarke) z rodu Targeryenovcov – vyhostené deti bývalého kráľa, ktorého zosadil Robert Baratheon – utekajú pred starými nepriateľmi a snažia sa získať prostriedky na návrat domov a znovuzískanie svojho právoplatného dedičstva a trónu. Daenerys je vydaná za bojovníka menom Khal Drogo (Jason Mamoa), vodcu kočovného kmeňa Dothrakov. V jej kráľovskej stráži je aj vyhostený rytier z Medvedieho Ostrova (Bear Island), ser Jorah Mormont (Iain Glen).

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série Finále série
1 10 17. apríl 2011 19. jún 2011
2 10 1. apríl 2012 3. jún 2012
3 10 31. marec 2013 9. jún 2013
4 10 6. apríl 2014 15. jún 2014
5 10 12. apríl 2015 21. jún 2015

1. séria (2011)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov Réžia Scenár Premiéra
USA
1
1
„Winter Is Coming“
Tim Van Patten
David Benioff & D. B. Weiss
17. apríl 2011
2
2
„The Kingsroad“
Tim Van Patten
David Benioff & D. B. Weiss
24. apríl 2011
3
3
„Lord Snow“
Brian Kirk
David Benioff & D. B. Weiss
1. máj 2011
4
4
„Cripples, Bastards and Broken Things“
Brian Kirk
Bryan Cogman
8. máj 2011
5
5
„The Wolf and the Lion“
Brian Kirk
David Benioff & D. B. Weiss
15. máj 2011
6
6
„A Golden Crown“
Daniel Minahan
Storyline: David Benioff & D. B. Weiss
Scenár: Jane Espenson, David Benioff & D. B. Weiss
22. máj 2011
7
7
„You Win or You Die“
Daniel Minahan
David Benioff & D. B. Weiss
29. máj 2011
8
8
„The Pointy End“
Daniel Minahan
George R. R. Martin
5. jún 2011
9
9
„Baelor“
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
12. jún 2011
10
10
„Fire and Blood“
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
19. jún 2011

2. séria (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov Réžia Scenár Premiéra
USA
11
1
„The North Remembers“
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
1. apríl 2012
12
2
„The Night Lands“
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
8. apríl 2012
13
3
„What Is Dead May Never Die“
Alik Sakharov
Bryan Cogman
15. apríl 2012
14
4
„Garden of Bones“
David Petrarca
Vanessa Taylor
22. apríl 2012
15
5
„The Ghost of Harrenhal“
David Petrarca
David Benioff & D. B. Weiss
29. apríl 2012
16
6
„The Old Gods and the New“
David Nutter
Vanessa Taylor
6. máj 2012
17
7
„A Man Without Honor“
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
13. máj 2012
18
8
„The Prince of Winterfell“
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
20. máj 2012
19
9
„Blackwater“
Neil Marshall
George R. R. Martin
27. máj 2012
20
10
„Valar Morghulis“
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
3. jún 2012

3. séria (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov Réžia Scenár Premiéra
USA
21
1
„Valar Dohaeris“
Daniel Minahan
David Benioff & D. B. Weiss
31. marec 2013
22
2
„Dark Wings, Dark Words“
Daniel Minahan
Vanessa Taylor
7. apríl 2013
23
3
„Walk of Punishment“
David Benioff
David Benioff & D. B. Weiss
14. apríl 2013
24
4
„And Now His Watch Is Ended“
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
21. apríl 2013
25
5
„Kissed by Fire“
Alex Graves
Bryan Cogman
28. apríl 2013
26
6
„The Climb“
Alik Sakharov
David Benioff & D. B. Weiss
5. máj 2013
27
7
„The Bear and the Maiden Fair“
Michelle MacLaren
George R. R. Martin
12. máj 2013
28
8
„Second Sons“
Michelle MacLaren
David Benioff & D. B. Weiss
19. máj 2013
29
9
„The Rains of Castamere“
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
2. jún 2013
30
10
„Mhysa“
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
9. jún 2013

4. séria (2014)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov Réžia Scenár Premiéra
USA
31
1
„Two Swords“
D. B. Weiss
David Benioff & D. B. Weiss
6. apríl 2014
32
2
„The Lion and the Rose“
Alex Graves
George R. R. Martin
13. apríl 2014
33
3
„Breaker of Chains“
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
20. apríl 2014
34
4
„Oathkeeper“
Michelle MacLaren
Bryan Cogman
27. apríl 2014
35
5
„First of His Name“
Michelle MacLaren
David Benioff & D. B. Weiss
4. máj 2014
36
6
„The Laws of Gods and Men“
Alik Sakharov
Bryan Cogman
11. máj 2014
37
7
„Mockingbird“
Alik Sakharov
David Benioff & D. B. Weiss
18. máj 2014
38
8
„The Mountain and the Viper“
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
1. jún 2014
39
9
„The Watchers on the Wall“
Neil Marshall
David Benioff & D. B. Weiss
8. jún 2014
40
10
„The Children“
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
15. jún 2014

5. séria (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

No. # Názov Réžia Scenár Premiéra
USA
41
1
„The Wars to Come“
Michael Slovis
David Benioff & D. B. Weiss
12. apríl 2015
42
2
„The House of Black and White“
Michael Slovis
David Benioff & D. B. Weiss
19. apríl 2015
43
3
„High Sparrow“
Mark Mylod
David Benioff & D. B. Weiss
26. apríl 2015
44
4
„The Sons Of The Harpy“
Mark Mylod
TBA
3. máj 2015
45
5
„Kill the Boy“
Jeremy Podeswa
TBA
10. máj 2015
46
6
„Unbowed, Unbent, Unbroken“
Jeremy Podeswa
TBA
17. máj 2015
47
7
„The Gift“
Miguel Sapochnik
TBA
31. máj 2015
48
8
„TBA“
Miguel Sapochnik
TBA
7. jún 2015
49
9
„TBA“
David Nutter
TBA
14. jún 2015
50
10
„TBA“
David Nutter
TBA
21. jún 2015

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Game of Thrones na anglickej Wikipédii.