Giganotosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Giganotosaurus
Giganotosaurus carolinii DSC 2950.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Carnosauria
Nadčeľaď (superfamilia) Allosauroidea
Čeľaď (familia) Carcharodontosauridae
Rod (genus) Giganotosaurus
Druh (species) Giganotosaurus carolinii
Vedecký názov
Giganotosaurus carolinii
Coria a Salgado, 1995
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Giganotosaurus bol 13 až 15 metrov veľký a vyše 8 ton vážiaci mohutný teropód, dravý dinosaurus príbuzný a podobný rodu Allosaurus, hoci veľkosťou a mohutnosťou zodpovedal skôr tyranosaurovi. Giganotosaurus je známy z nekompletnej kostry a lebky, pričom prednedávnom boli nájdené pozostatky „rodinky“ týchto zverov. Žil v období vrchnej kriedy (asi pred 95 miliónmi rokov)[1] na území dnešnej Argentíny. Rod zahŕňa jediný druh, Giganotosaurus carolinii.[2]

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie s človekom

Giganotosaurus mal mohutný trup, veľkú pretiahnutú lebku s pomerne špicatým rypákom a výrazným kosteným hrebeňom. Ten mohol byť u samcov minimálne počas obdobia párenia pestro sfarbený, aby lákal samice. Podobne ako iné alosaury (Allosauroidea), aj Giganotosaurus mal zadné končatiny oveľa dlhšie a mocnejšie než trojprsté predné, slúžiace vďaka veľkým pazúrom ako dobrá pomôcka pri love.

Paleontológovia Blanco a Mazzetta publikovali v roku 2001 biomechanickú štúdiu, týkajúcu sa lokomócie (pohybových schopností) Giganotosaura. Podľa ich výsledkov dokázal tento obrí teropód aj pri svojej hmotnosti 5 až 8 t dosiahnuť aspoň na krátku vzdialenosť rýchlosti až 14 m/s (50,4 km/h). Tým by nepochybne patril k najrýchlejším veľkým teropodóm. Ak by bol tento výpočet pravdivý, potom by tento obrí dravec behal skoro o 6 km/h rýchlejšie, než koľko zvládnu najrýchlejší ľudskí šprintéri, ako je napríklad Usain Bolt.[3]

Porovnanie s tyranosaurom[upraviť | upraviť zdroj]

Lebka Giganotosaura

Giganotosaurus, hoci býval v priemere väčší, mal oproti mladšiemu rodu Tyrannosaurus menší mozog, slabšiu silu zahryznutia a kratšie zadné končatiny. Sila zahryznutia u neho zodpovedala iným alosaurom, ktoré svoju korisť zrejme zraňovali tým, že jej roztrhali slabiny. Giganotosaurus zároveň ani nepotreboval byť veľmi rýchly, pretože lovil zvyčajne ešte pomalšie sauropódy. Je možné, že ak sa pri sledovaní čried sauropódov zhromaždila skupinka Giganotosaurov, trúfli si aj na samotného Argentinosaura.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Giganotosaurus patrí spolu s príbuznými rodmi Tyrannotitan, Mapusaurus a Carcharodontosaurus do čeľade Carcharodontosauridae. Giganotosaurus a Mapusaurus boli navyše zaradení do samostatnej podčeľade Giganotosaurinae paleontológmi Coriom a Curriem v roku 2006, pretože zdieľajú viac vzájomných spoločných znakov ako s ostatnými príslušníkmi čeľade.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CORIA, R.A.; CURRIE, P.J.. Braincase of Giganotosaurus carolinii (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous of Argentina. Journal of Vertebrate Paleontology, 2002, roč. 22, čís. 4, s. 802-811.
  2. CORIA, R.A.; SALGADO, L.. A new giant carnivorous dinosaur from the Cretaceous of Patagonia. Nature, 1995, roč. 377, s. 225-226.
  3. BLANCO, Ernesto, R.; MAZZETTA, Gerardo, V.. A new approach to evaluate the cursorial ability of the giant theropod Giganotosaurus carolinii. Acta Palaeontologica Polonica, 2001, roč. 46, čís. 2, s. 193 - 202. Dostupné online.
  4. CORIA, R.A.; CURRIE, P.J.. A new carcharodontosaurid (Dinosauria, Theropoda) from the Upper Cretaceous of Argentina. Geodiversitas, 2006, roč. 28, čís. 1, s. 71-118. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Giganotosaurus [online]. [Cit. 2011-10-22]. Dostupné online. (anglicky)
  • TAYLOR, Mike. What were the longest/heaviest predatory dinosaurs? [online]. The Dinosaur FAQ, 27. August 2002, [cit. 2011-10-22]. Dostupné online. (anglicky)