Glóbus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Barokový glóbus nebeskej oblohy

Glóbus je zmenšený model planéty, mesiaca či hviezdy (napr. glóbus Zeme). Môže však tiež reprezentovať pohľad na hviezdnu oblohu z povrchu vesmírneho telesa.

Skutočný tvar Zeme (geoid) býva pri glóbuse nahradený guľou. Existujú však aj glóbusy, ktoré zachovávajú skutočný tvar Zeme, prípadne dokonca glóbusy plasticky reprezentujúce i zemský reliéf. Plastické glóbusy majú však výrazne skreslené relatívne výšky terénu v pohoriach (v skutočnosti sú v danom pomere oveľa nižšie).

Zobrazenie Zeme na glóbuse je pomerne realistické (najmä v porovnaní s mapou) – je zároveň uhlojavné (t. j. zachováva veľkosti uhlov) i diaľkojavné (všetky vzdialenosti odpovedajú skutočným vzdialenostiam, zmenšeným v danej miere). Na glóbuse je tak možné merať dĺžky v ľubovoľnom smere bez nebezpečenstva skreslenia. Najvhodnejšie na meranie je ohybné papierové pravítko.

Glóbusy sú spravidla zhotovené tak, že sú otáčavé okolo osi odpovedajúcej osi otáčania Zeme, je na nich teda možné demonštrovať otáčanie Zeme okolo svojej osi.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Glóbus na českej Wikipédii.