Gryposaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gryposaurus
Gryposaurus incurvimanus.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetararsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Ornithischia
Podrad (subordo) Ornithopoda
Infrarad (infraordo) Iguanodontia
Čeľaď (familia) Hadrosauridae
Podčeľaď (subfamilia) Hadrosaurinae
Rod (genus) Gryposaurus
Vedecký názov
'
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Gryposaurus („jašter s hákovitým nosom“) je vyhynutý rod mohutných vtákopyskatých dinosaurov, žijúcich v období spodnej kriedy (asi pred 83 až 75 miliónmi rokov) na území dnešných USA (Montana a Utah) a Kanady (Alberta).[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia vzhľadu

Gryposaurus patril medzi veľké ornitopódy, jeho dĺžka sa pohybovala okolo 8 metrov[2] a hmotnosť mohla dosiahnuť zhruba 4 tony. Bol schopný behať na dvoch nohách, ale mohol zrejme chodiť aj po štyroch. Rovnako ako všetky vtákopyskaté dinosaury, aj Gryposaurus bol bylinožravec. Jeho zuby boli uspôsobené na žuvanie tuhých vetvičiek a listov. Koniec čeľustí bol premenený v akýsi rohovinový zobák, charakteristický pre celú skupinu hadrosauridov (Hadrosauridae). Žil zrejme v menších stádach.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Lebka druhu Gryposaurus notabilis

Azda najznámejším druhom tohto rodu je G. notabilis opísaný v roku 1914 v kanadskej Alberte.[3][4] Druhým druhom je G. latidens pomenovaný v roku 1992 a tretím G. monumentensis pomenovaný v roku 2007. Podľa niektorých vedcov sa tomuto rodu taktiež radí druh Kritosaurus incurvimanus, ktorý je druhu Gryposaurus notabilis veľmi podobný. Bolo taktiež navrhnuté, že Gryposaurus notabilis a Kritosaurus incurvimanus môžu byť samicou a samcom toho istého druhu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Gryposaurus na českej Wikipédii a Gryposaurus na anglickej Wikipédii.
  1. GLUT, Donald F.; WRIGHT, Nelda E.. Dinosaurs: The Encyclopedia.. Jefferson, North Carolina : McFarland & Co., 1997. ISBN 0-89950-917-7. Kapitola Gryposaurus, s. 445–448.
  2. LULL, Richard Swann; WRIGHT, Nelda E.. The Hadrosaurian Dinosaurs of North America. [s.l.] : Geological Society of America., 1942. S. 226.
  3. PRIETO–MARQUEZ, Alberto. The braincase and skull roof of Gryposaurus notabilis (Dinosauria, Hadrosauridae), with a taxonomic revision of the genus. Journal of Vertebrate Paleontology, 2010, roč. 30, čís. 3, s. 838–854. DOI10.1080/02724631003762971.
  4. LAMBE, Lawrence M.. On Gryposaurus notabilis, a new genus and species of trachodont dinosaur from the Belly River Formation of Alberta, with a description of the skull of Chasmosaurus belli. The Ottawa Naturalist, 1914, roč. 27, čís. 11, s. 145 – 155.