Hasičská zásahová hadica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hasičské zásahové hadice

Hasičská zásahová hadica je súčasťou výbavy hasičov. Slúži na dopravu vody z hasičského automobilu alebo z iného vodného zdroja, pomocou čerpadla. Môže sa tiež používať pri odčerpávaní vody po záplavách a taktiež pri hasičskom športe.

Materiál[upraviť | upraviť zdroj]

Hasičské zásahové hadice sú utkané z prírodných (dnes už výnimočne) alebo umelých priadzí. z prírodných vláken sa používa ľan, konope, bavlna. Pri výrobe z umelých vláken sú využívané deriváty buničiny, polyamidy a polyestery. Hadice musia byť dostatočne tesné a pevné, aby odolávali tlaku do 4,9 MPa (tzv. deštrukčný tlak). Z vnútornej strany sú vkladané do hadíc gumové vložky kvôli ich utesneniu (u hadíc z prírodných vlákien to nie je nutné), vyrobené polyvinylchloridu alebo polyuretánu. Niekedy sa hadice rovnakým materiálom opatrujú aj z vonkajšej strany kvôli väčšej odolnosti voči oderu a agresívnym látkam.

Hadicové spojky, ktorými sú hadice vybavené na koncoch kvôli napojeniu na čerpadlo a ďalšiu armatúru, sú vyrábané z ľahkých zliatin, zväčša hliníka.

Rozdelenie hadíc[upraviť | upraviť zdroj]

Hasičské hadice môžeme rozdeliť podľa účelu do piatich typov:

Sacie hadice (Savice)[upraviť | upraviť zdroj]

Používajú sa na dopravu vody z vodného zdroja (nádrž, vodný tok). Na jeden koniec sa upevňuje sací kôš, druhá strana je upevnená na čerpadlo. Používa sa aj pri hasičskom športe, konkrétne pri disciplíne požiarny útok. Savice majú zvyčajne priemer 110mm, ale aj 52, 75, 125 a 150mm. Ich dĺžka je 1,6, 2 alebo 2,5 metra.

Hadice typu A[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice tohto typu sú využívané zväčša k doprave značného množstva vody na veľké vzdialenosti pri rozsiahlych požiaroch a katastrofách. Okrem väčších hasičských jednotiek ich používajú aj záchranné zložky armády. Priemer je 110 mm, 125 mm, 130 mm alebo 150 mm to závisí na požiadavke ktorú má používateľ, základná dĺžka 20 m.

Hadice typu B[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice typu B sú určené hlavne na tzv. dopravné vedenie vody od požiarnej striekačky k rozdeľovaču, pre diaľkovú dopravu vody medzi strojmi, príp. pre zásobovanie požiarnej prúdnice typu B. Často sa tiež používajú na doplňovanie cisternových automobilových striekačiek (CAS) pomocou striekačiek alebo plávajúcich čerpadiel. Priemer je 75 mm, dĺžka 5, 10, 15 a 20 metrov. Pre súťažné účely sa používajú tiež priemery 70 a 65 mm.

Hadice typu C[upraviť | upraviť zdroj]

Požiarna hadica typu C je najpoužívanejšia u hasičských jednotiek ako pri zásahu, tak aj pri hasičskom športe. využívajú sa hlavne na tzv. útočné vedenie od rozdeľovača k prúdnici, aj taktiež ako súčasť starších typov nástenných hydrantov a ako dopravné vedenie od hasičských striekačiek. Priemer je 52 mm, dĺžka 10, 15 a 20 metrov. Na súťažné účely sú používané tiež priemery 42 a 38 mm.

Hadice typu D[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice tohto typu sú používané na dohasovanie. Sú stavané na malý prietok, ale veľký tlak. Patria medzi príslušenstvo hydrantových skriniek, ručných hasičských striekačiek alebo ako hadice u niektorých hasiacich prístrojov. Sú súčasťou základnej protipožiarnej výbavy objektov. Priemer je 25mm a dĺžka 5, 10, 15, 20 a 25 metrov.

Označovanie hadíc[upraviť | upraviť zdroj]

Vo všeobecnosti sa na označovanie a rozlíšenie typov hasičských hadíc používajú skratky. Napr označovanie hydrantových hadíc podľa európskej normy.: 20 PROMETEUS-SL EN 14540:2007 - 52 -16 -1Q/2014 nám udáva tieto parametre: dĺžka 20 metrov, názov výrobcu, norma, typ C-52, prac.tlak, rok výroby. Sacie hadice sú zvyčajne udávané aj s typom spojky a farbou.