Hokejová liga majstrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hokejová liga majstrov
Aktuálna sezóna:
Hokejová liga majstrov 2008/2009
Šport Ľadový hokej
Založená 2007
Počet klubov 12 (v skupinovej časti)
Kontinent Európa

Hokejová liga majstrov (HLM) je liga pre európske tímy ľadového hokeja. Liga začala v sezóne 2008/2009, kedy Medzinárodná hokejová federácia (IIHF), pod ktorej záštitou sa bude konať HLM, oslávi 100. výročie založenia. Hokejová liga majstrov nahradí súčasný Európsky pohár majstrov.

Formát v sezóne 2008/2009[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Hokejová liga majstrov 2008/2009
Schéma prvej sezóny ELM (2008/2009)

Vzhľadom na obmedzený čas príprav, bude prvá sezóna, štartujúca 8. októbra 2008 zjednodušená. Zúčastní sa jej 12 európskych tímov zo 7. najlepších líg v Európe. Ligy sú zoradené podľa rebríčka IIHF. Prvé štyri ligy (česká, ruská, švédska a fínska) dosadia do ligy dva tímy – víťaza ligy a víťaza základnej časti (v prípade, že by išlo o jeden tím, dosadí sa tím, ktorý sa v základnej časti umiestnil na 2. mieste). Zvyšné tri ligy (slovenská, švajčiarska a nemecká) dosadia do ligy jeden tím – víťaza ligy. Víťazi základných častí týchto líg (v prípade, že ide o víťaza celej ligy, tak tím, ktorý sa umiestnil na 2. mieste v základnej časti) postupujú do tzv. kvalifikačného turnaja. Víťaz tohto turnaja uzavrie dvanástku tímov. V tejto časti hry budú tímy rozdelené do štyroch skupín po 3 tímy, kde systémom "každý s každým" odohrajú dva zápasy. Víťazi skupín postupujú do semifinále play-off. Každé kolo play-off sa skladá z dvoch zápasov (doma a vonku), pričom do úvahy sa berie súčet výsledkov (t. j. ak tím A vyhrá v prvom zápase nad tímom B 2:1, a tím B v druhom zápase nad tímom A 3:1, celkový výsledok bude 4:3 pre tím B, ktorý postúpi).

Formát od sezóny 2009/2010[upraviť | upraviť zdroj]

Schéma sezóny ELM (od 2009/2010)

Podľa výsledkov Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji zostaví IIHF rebríček líg podľa krajín. Prvého kola kvalifikácie do Európskej ligy majstrov sa zúčastňujú víťazi líg krajín, ktoré sa v rebríčku nachádzajú na 7. až 24. mieste. Týchto osemnásť tímov sa rozdelí do 6 skupín po 3 tímy. Týchto 6 víťazov skupín sa v druhom kole kvalifikácie stretne s 6 tímami prvých 6. líg (tímy, ktoré boli dosadené ako víťazi základných častí, nie víťazi líg). Po odohraní dvoch zápasov (systém sčítania skóre zo zápasu doma a vonku) postúpi ďalších 6 tímov do základnej časti. Víťazi prvých 6. líg sa do základnej časti dostávajú automaticky. Dokopy sa v základnej časti stretne 12 tímov. V rámci skupín budú hrať tímy dvakrát zápasy metódou „každý s každým“. 4 víťazi týchto skupín postupujú do playoff, kde sa hrajú dva zápasy (domáci a vonku). Postupuje sa na základe súčtu skóre z týchto zápasov.

Sezóny[upraviť | upraviť zdroj]

Víťazi[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Finále
Víťaz Skóre Finalista
2008/09
Detaily
ZSC Lions Švajčiarsko 2 – 2 / 5 – 0
Celkové skóre: 7 – 2
Rusko Metallurg Magnitogorsk

Viktoria Cup[upraviť | upraviť zdroj]

Dva tímy z Európskej ligy majstrov a tím z NHL postupujú do Victoria Cupu, kde budú bojovať o titul najlepšieho tímu na svete. IIHF ani NHL ešte nezverejnili presné kritéria výberu tímov, ktoré sem postúpia.

Súčasný rebríček európskych líg podľa IIHF[upraviť | upraviť zdroj]

Rusko Rusko Ruská superliga / KHL Dva tímy v sezóne 2008/2009
Fínsko Fínsko SM-liiga
Česká republika Česko Česká hokejová extraliga
Švédsko Švédsko Elitserien
Slovensko Slovensko Slovnaft extraliga Jeden tím v sezóne 2008/2009 + jeden účastník kvalifikácie
Švajčiarsko Švajčiarsko Nationalliga A
Nemecko Nemecko Deutsche Eishockey-Liga
Bielorusko Bielorusko Bieloruská hokejová liga Majstri týchto krajín sa budú musieť zúčastniť 1. kola kvalifikácie v sezóne 2009/2010
Lotyšsko Lotyšsko Lotyšská hokejová liga
Dánsko Dánsko Oddset Ligaen
Rakúsko Rakúsko Rakúska hokejová liga
Kazachstan Kazachstan Kazašská hokejová liga
Nórsko Nórsko GET-ligaen
Francúzsko Francúzsko Ligue Magnus
Slovinsko Slovinsko Slovinská hokejová liga
Taliansko Taliansko Serie A
Maďarsko Maďarsko OB I bajnokság
Poľsko Poľsko Polska Liga Hokejowa
Holandsko Holandsko Eredivisie
Ukrajina Ukrajina Ukrainian Supreme League
Veľká Británia Veľká Británia Elite Ice Hockey League
Rumunsko Rumunsko Liga Naţională de hochei