Hrádza (stavba)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Hrádza alebo umelá hrádza je zemná, oceľová[1] alebo betónová stavba spravidla lichobežníkového prierezu s výrazne prevládajúcim dĺžkovým rozmerom pozdĺž morského pobrežia[2], vodného toku alebo naprieč vodným tokom slúžiaca na vzdutie vody (priehrada alebo rybničná nádrž), zadržovanie povodní, ochranu okolitých pozemkov pred záplavami, na spevnenie, úpravu a ochranu brehov či splavnenie toku. Podľa inej definície je to len takáto stavba pozdĺž vodného toku (teda okrem priehrad a rybničných nádrží), podľa ďalšej takáto stavba okrem priehrad (pričom v českej terminológii sa aj priehrada zásadne považuje za „hráz“).[3]

Vplyv na prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Úprava toku vody, či už regulácia brehov toku, alebo vytvorenie priehrady, má komplexné dopady na okolité prostredie. Na území dochádza k hydrologickým zmenám (výška hladiny podzemných vôd)[4][5] nasledovaným zmenou v rastlinstve a živočíšstve[6].

Priehradné hrádze spôsobujú ekologickú záťaž najmä zatopením – a tým v podstate zničením – rozsiahlych častí ekosystému. Výstavba priehradných hrádzí sťažuje migráciu niektorých živočíšnych druhov[7], stabilizácia výšky hladiny rieky pod hrádzou a budovanie regulačných hrádz pozdĺž tokov môže viesť k zániku spoločenstiev prispôsobených na pravidelné záplavy[8]. Prípadné pretrhnutie hrádze môže mať katastrofálne následky pre človeka i prírodu na rozsiahlom území.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]