ITER

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

ITER je medzinárodný tokamak (magneticky ohraničovaná fúzia) experiment, ktorý je plánované postaviť vo francúzsku a je navrhovaný, aby dokázal vedeckú a technologickú realizovateľnosť fúzneho reaktoru v plnom rozsahu. Stavia na výskume, ktorý bol vykonaný na zariadenia ako sú napríklad TFTR, JET, JT-60, a T-15, ale bude podstatne väčší než každý z nich. Je očakávané že tento program bude trvať 30 rokov - 10 rokov stavba a 20 rokov prevádzkovanie - a stáť približne 9,6 miliard . Po mnohých rokoch rokovania účastníci oznámili v júli roku 2005, že ITER bude postavený v Cadarache Francúzsko.

Toto meno je akronymom, ITER je skrátený názov pre International Thermonuclear Experimental Reactor a 'iter' znamená v latinčine 'cesta'. Tento dvojitý význam mena ho umožňuje používať ako odkaz na to, že ITER je cestou k využitiu jadrovej fúzie ako mierového zdroja energie.

ITER je zamýšľaný ako experimentálny krok medzi súčasným výskumom plazmovej fyziky a budúcimi fúznymi elektrárňami. Je technicky pripravený pre začatie stavby a prvá plazmová prevádzka je očakávaná v roku 2018.

Ciele

Projekt ITER má množinu určitých cieľov, pričom všetky sa zaoberajú vývojom realizovateľnej fúznej elektrárne:

  • Krátkodobo vyrábať desať násobne viac tepelnej energie z fúznej reakcie ako je dodávané pomocným ohrevom (Q hodnota 10).
  • Vyrobiť plazmu v ustálenom stave s Q hodnotou väčšou

ako 5.

Výkon

ITER bude používať vodíkový plazmový prstenec zahriaty na 100 miliónov stupňov celzia. Je navrhnutý tak, aby vyrábal približne 500 MW (500 miliónov wattov) fúznej energie nepretržite až 1000 sekúnd (na porovnanie JET mal špičkový výkon 16 MW na menej ako sekundu). ITER nebude dodávať elektrický prúd do verejnej elektrickej sieťe.

Iné projekty

Externé odkazy

Šablóna:Link GA