Ivan Štefanec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ivan Štefanec

Ing. Ivan Štefanec, MBA, PhD. ( * 30. september 1961, Považská Bystrica) je slovenský politik, poslanec NR SR za SDKÚ-DS a kandidát na europoslanca v májových voľbách do Európskeho parlamentu 2014.

Mladosť a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefanec sa narodil 30. septembra 1961 v Považskej Bystrici. Po absolvovaní Gymnázia v Považskej Bystrici v roku 1979 študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, Fakulta riadenia, odbor Ekonomicko-matematické výpočty (1979 – 1983). Neskôr si vysokoškolské vzdelanie doplnil postgraduálnym štúdiom anglického jazyka na Univerzite Komenského v Bratislave (1987 – 1989). Po novembri 1989 ako jeden z prvých využil možnosť študovať v zahraničí a stal sa úspešným absolventom prvého MBA štúdia pre manažérov strednej a východnej Európy s diplomom z Rochester Institute of Technology, New York (1991 – 1992). Okrem mnohých iných renomovaných profesorov bol jedným z jeho pedagógov Douglass North, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 1993. V roku 1994 ukončil vedeckú ašpirantúru na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Pracovná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pracovnú kariéru Ivan Štefanec začal v roku 1983 v Považských strojárňach v Považskej Bystrici, najskôr ako programátor výpočtovej techniky, neskôr ako samostatný výskumný pracovník a projektový manažér. V rokoch 1992 a 1993 bol riaditeľom pobočky spoločnosti Ernst & Young CS Consulting a od začiatku roku 1994 svoje meno spojil s globálnou značkou Coca-Cola. Najskôr ako finančný riaditeľ, neskôr ako zástupca generálneho riaditeľa a potom päť rokov ako generálny riaditeľ spoločnosti Coca-Cola Beverages Slovakia. V rokoch 2003 a 2004 pôsobil v nadnárodnej funkcii ako riaditeľ pre európsku integráciu spoločnosti Coca-Cola HBC so sídlom vo Viedni. Počas pracovnej dráhy absolvoval viacero študijných i pracovných pobytov, okrem iných v centrále Coca-Cola Amatil v Sydney a na Northwestern University v Chicagu, taktiež úspešne absolvoval Coca-Cola University so sídlom v Atlante. Od roku 2004 do júla 2006 pracoval pre vládu SR, najskôr pri riadení vládneho Výboru projektu obnovy a rozvoja Vysokých Tatier a neskôr ako splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura.

 • 1979-1983 - VŠE Bratislava, Fakulta riadenia, odbor Ekonomicko - matematické výpočty
 • 1983-1992 - Považské strojárne (programátor výpočtovej techniky, samostatný výskumný pracovník neskôr projektový manažér)
 • 1987-1989 - Univerzita Komenského v Bratislave, postgraduálne štúdium anglického jazyka
 • 1991-1992 - absolvent prvého MBA štúdia pre manažérov strednej a východnej Európy s diplomom z Rochester Institute of Technology, New York
 • 1992-1993 - riaditeľ pobočky spoločnosti Ernst & Young CS Consulting
 • 1994-2004 - Coca-Cola Beverages Slovakia V spoločnosti najskôr pôsobil ako finančný riaditeľ, neskôr zástupca generálneho riaditeľa a následne bol 5 rokov generálnym riaditeľom. V rokoch 2003 až 2004 pôsobil v nadnárodnej funkcii ako Riaditeľ pre európsku integráciu spoločnosti Coca-Cola HBC so sídlom vo Viedni.
 • 2004-2006 - pracoval pre vládu SR, najskôr pri riadení vládneho Výboru projektu obnovy a rozvoja Vysokých Tatier a neskôr ako splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefanec je členom politickej strany SDKÚ-DS, pričom od roku 2012 je podpredsedom SDKÚ-DS zodpovedným za ekonomické a európske záležitosti.

V roku 2003 bol nominantom vtedajšej SDKÚ za člena Európskej komisie. Od roku 2006 je poslancom NR SR. V súčasnosti pôsobí ako podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti, člen Výboru NR SR pre verejnú správu a člen Výboru NR SR pre kontrolu rozhodnutí NBÚ. Ako poslanec, podpredseda SDKÚ-DS a podpredseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS sa sústreďuje najmä na ekonomické a európske záležitosti. V období rokov 2012 a 2013 sa zúčastnil na 2 615 hlasovaniach. V desiatich prípadoch navrhol pozmeňovacie návrhy, ktoré sledovali cieľ odstránenia nedostatkov v predloženej legislatíve. Vo Výbore pre európske záležitosti NR SR medzi jeho hlavné výsledky patrí:

 • organizácia stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu, členmi Európskej komisie a veľvyslancom SR v Bruseli,
 • aktívna účasť na pravidelných stretnutiach európskych výborov krajín V4, kde účastníci formulujú spoločné stanoviská a odporúčania aj pre Európsku komisiu – napr. v otázkach rozpočtovej disciplíny či v kontrole subsidiarity,
 • aktívna účasť na pravidelných stretnutiach európskych výborov všetkých krajín EÚ - COSAC, kde sa tvoria spoločné pozície národných parlamentov v aktuálnych európskych témach.

V oblasti medzinárodných vzťahov k hlavným témam jeho aktivít patrí:

 • podpora slovenských Národných konventov o EÚ – Moldavsko, Ukrajina, Čierna Hora – pomoc pri presadzovaní európskej agendy a tvorbe občianskej spoločnosti,
 • návšteva v Kazachstane a Kirgizsku – na pozvanie National Democratic Institute sa zúčastnil na prednáškovom turné a stretnutí s členmi parlamentov na tému parlamentnej demokracie a transparentných aktivít,
 • návšteva v Kosove – na pozvanie British Council viedol parlamentnú delegáciu zloženú z predstaviteľov všetkých parlamentných strán na stretnutiach s prezidentkou, predsedom parlamentu a členmi vlády za účelom rozvoja nediplomatických stykov,
 • návšteva na Taiwane – ako vedúci delegácie sa zúčastnil na stretnutí s predstaviteľmi vlády a poslancami parlamentu, pričom cieľom stretnutia bol rozvoj dohôd o podpore malých podnikov a o podpore vedecko-technických parkov.

V spolupráci s taiwanskou vládou má zásluhy na sponzorskej pomoci: 

 • výpočtová technika a didaktické pomôcky pre školy v Bratislave, Považskej Bystrici a Kozárovciach
 • zdravotnícke zariadenia pre Polikliniku Mýtna a Fakultnú nemocnicu Bratislava
 • WiFi prepojenie na oboch stranách Dunaja v Bratislave
 • Dom tretieho veku v Bratislave-Petržalke
 • Detský domov v Modre-Harmónii

Vo februári 2014 bol v straníckych primárkach zvolený za lídra kandidátky SDKÚ-DS do májových eurovolieb.[1]

Rodina a záujmy[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefanec je ženatý. Spolu s manželkou je hrdým otcom dcéry Ivany a syna Vladislava. Manželka Magdaléna je ekonomickou inžinierkou. Medzi jeho záľuby patria prednášky a diskusie v školách a s občanmi po celom Slovensku, ktoré absolvuje takmer týždenne. Obľubuje šport, najmä triatlon, beh, tenis, futbal, hokej a basketbal. Patrí k tradičným účastníkom mnohých súťaží v triatlone a vo vytrvalostných behoch – Národný beh Devín-Bratislava, Bratislavský maratón, Silvestrovský beh cez bratislavské mosty, beh 21 km pre deti na podporu Linky detskej istoty, Študentský beh v Bratislave, Bratislavský nočný beh, Zimné desiatky a iné.

Výsledky a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

V rámci vedeckej práce sa Ivan Štefanec zaoberal multikriteriálnou optimalizáciou. V posledných rokoch pravidelne prednáša v oblasti strategického riadenia, medzinárodného podnikania a zavedenia eura na medzinárodných konferenciách a našich i zahraničných univerzitách.

V rámci spoločenských aktivít je spoluzakladateľom Asociácie nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, pričom v rokoch 1999 až 2004 bol predsedom predstavenstva. Pôsobil aj ako Chairman Advisory Board MBA štúdia pri Univerzite Komenského v Bratislave. Na medzinárodnom poli od roku 1997 zastupoval Slovensko ako člen výboru pre rozšírenie Európskej únie pri medzinárodnej organizácii výrobcov nealkoholických nápojov UNESDA/CISDA so sídlom v Bruseli, pričom v rokoch 2000 až 2004 bol jeho predsedom. V roku 2001 bol zakladajúcim členom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a od založenia jej prvým prezidentom (do roku 2005). V súčasnosti je čestným prezidentom PAS zameranej prioritne na obhajovanie záujmov malých podnikateľov a zlepšovanie úrovne etiky v podnikaní. V rokoch 2004 až 2006 pracoval aj ako viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov zodpovedný za medzinárodné vzťahy. Od roku 2004 som bol predsedom SME Union Slovakia, združenia na podporu malého a stredného podnikania. Pôsobil aj ako čestný predseda Slovensko-taiwanskej obchodnej komory, vďaka čomu prispel k vytvoreniu nových pracovných miest na Slovensku cez príchod nových investorov  (napr. Au Optronics, Foxconn, Delta) a presadeniu slovenských podnikateľov na Taiwane.

Za hospodárske výsledky i spôsob vedenia firmy získal v roku 2001 Národnú cenu za kvalitu. V tom istom roku bol ocenený titulom Prominent ekonomiky od Hospodárskeho klubu – Nezávislého ekonomického fóra za rozvoj podnikateľského prostredia. Za výnimočné výsledky pri riadení ľudských zdrojov, inovačný prínos a rozvoj komunity sa stal nositeľom Dale Carnegie Leadership Award 2003. Toto významné ocenenie určené pre najlepších svetových lídrov prebral ako prvý predstaviteľ zo Slovenska. Za medzinárodné aktivity a rozvoj slovensko-taiwanských vzťahov v roku 2011 dostal ocenenie taiwanskej vlády Friendship Medal of Diplomacy.

Trinásť NAJ Ivana Štefanca[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Je jediným poslancom, ktorý v NR SR navrhol a presadil oficiálne výhrady voči európskym smerniciam – VEZ NR SR prijal trikrát jeho návrhy odôvodnených stanovísk a jedenkrát parlamentnej výhrady.
 2. Je prvým slovenským nositeľom výnimočného medzinárodného ocenenia Dale Carnegie Leadership Award.
 3. Bol prvým prezidentom Podnikateľskej aliancie Slovenska.
 4. Bol prvým splnomocnencom vlády SR pre zavedenie eura.
 5. V podnikaní viedol firmu, ktorej bola udelená Národná cena za kvalitu.
 6. V rokoch 2004 a 2005 po živelnej pohrome organizoval Výbor vlády SR pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.
 7. Založil Tím pre pomoc živnostníkom, ktorý iniciuje legislatívne návrhy na podporu živnostenského a malého podnikania.
 8. Je prvým poslancom v NR SR s titulom MBA.
 9. Je nositeľom vysokého taiwanského vyznamenania Friendship Medal of Diplomacy.
 10. Od roku 2006 je poslancom za SDKÚ-DS a navrhol 42 zákonov, 30 interpelácií a položil 136 otázok na členov vlády.
 11. Sprostredkoval sponzorskú pomoc pre šesť nemocníc a 15 škôl.
 12. Napísal 78 blogov a vydal šesť publikácií.
 13. Pravidelne prednáša slovenským i zahraničným študentom.
 14. Pravidelne sa zúčastňuje na vytrvalostných behoch a súťažiach v triatlone.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Lídrom eurokandidátky SDKÚ bude Štefanec [online]. Petit Press, 15.02.2014, [cit. 2014-02-21]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]