Joan Petersová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Joan Petersová (* 1938) je bývalá producentka správ na americkom celoštátnom kanáli CBS a spisovateľka, ktorá sa najväčšmi preslávila v USA a v Izraeli svojou kontroverznou knihou o izraelsko-palestínskom konflikte, Od nepamäti (From Time Immemorial) publikovanou v roku 1984.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Petersová tiež písala pre časopisy ako Harper's, Commentary, The New Republic a The New Leader v sedemdesiatych a skorých osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Rovnako pomáhala vytvoriť sériu dokumentárnych televíznych relácií na kanáli CBS v roku 1973 týkajúcich sa izraelsko-palestínskeho konfliktu a v tejto veci sa stala aj komentátorkou pre CBS.

Počas vlády amerického prezidenta Jimmyho Cartera sa Petersová stala poradkyňou pre otázky týkajúce sa Blízkeho východu. V súčasnosti je členkou správnej rady Národného výboru pre americkú zahraničnú politiku (ang. The National Committee on American Foreign Policy).

Od nepamäti (From Time Immemorial)[upraviť | upraviť zdroj]

Petersovej „história a obrana“ Izraela sa zaoberá demografickou históriou Palestíny. Demografické štúdie v prevažnej väčšine dokazujú, že arabská populácia v Palestíne kontrolovanej Osmanskou ríšou predstavovala na prelome 19. a 20. storočia 94% – teda majoritu, ktorá sa zmenšila na polovicu v dôsledku masívneho židovského prisťahovalectva. Petersová radikálne spochybnila takýto výklad s tým, že podstatná časť palestínskeho ľudu na počiatku 19. storočia sama preplnila Svätú zem svojou emigráciou z arabských krajín. Na základe toho Petersová a veľa jej čitateľov považovalo predstavu o prevýšení pôvodného palestínskeho obyvateľstva židovskou imigráciou o niečo viac ako propagandu, a že v skutočnosti na približne dve paralelne prebiehajúce vlny imigrácie, na židovskú a arabskú vlnu, čakala v Palestíne pomerne neobývaná krajina.

V tejto knihe Petersová doslova upiera Palestínčanom akékoľvek historické právo na historické územie Palestíny. Jej kniha, rovnako ako aj tvrdenia v nej boli opakovane využívané ako "nezvratný" dôkaz o tom, že Palestínčania nemajú napriek svojmu národnooslobodzovaciemu boju právo na vlastný štát.

Takéto tvrdenia ostro napadol americký politológ židovského pôvodu Norman Finkelstein.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Joan Peters: "From Time Immemorial: The Origins of the Arab-Jewish Conflict Over Palestine", JKAP Publications 2001, ISBN 0-9636242-0-2
  • Norman Finkelstein: "A Land Without a People: Joan Peters' 'Wilderness' Myth" (Krajina bez ľudí: Mýtus Joany Petersovej o divočine), a 'Image and Reality of the Israel Palestine Conflict' (Obraz a skutočnosť o izraelsko-palestínskom konflikte), Verso : New York, 1995, str. 21-50.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joan Peters na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joan Peters na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]