John Mawe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ilustrácie od Jamesa Sowerbyho z Maweovy knihy Travels in the Interior of Brazil
Ilustrácie z tretieho vydania knihy Familiar Lessons on Mineralogy and Geology

John Mawe (17641829) bol anglický mineralóg, známy svojím praktickým prístupom k tomuto vednému odboru.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa roku 1764 v Derby ako syn Samuela Mawa. Jeho matka zomrela, keď mal desať rokov, a otec sa oženil druhýkrát, a síce s Francis Beightonovou. Svoju mladosť Mawe strávil na mori. Roku 1790 sa stal kapitánom obchodnej lode Trent, ktorá obchodovala s ruským Petrohradom. V roku 1793 išiel do učenia k derbyjskému murárovi Richardovi Brownovi (1736–1816) a 1. novembra 1794 si vzal jeho dcéru Sarah. Brown & Mawe bolo meno maloobchodné spoločnosti, sídliace blízko Covent Garden, ktorá predávala objekty vytvorené z derbyshirského mramoru. John Mawe tu bol obchodným manažérom. Podnik vznikol v roku 1794 a pravdepodobne sa zaslúžil o vytvorenie geologických diagramov derbyshirského podložia, z ktorých niektoré boli predtým pripisované White Watsonovi. Teraz sa Maweove aj Watsonove diagramy nachádzajú v Múzeu a umeleckej galérii mesta Derby.

Niekedy na konci storočia Mawe podnikol výpravu cez takmer všetky bane v Anglicku a Škótsku, aby tam pozbieral minerály pre študovňu španielskeho kráľa. Roku 1800 vlastnil obchod s minerálmi v Matlock Bath. V auguste 1804 Mawe začal cestu do Río de la Plata, ktorú mu financoval portugalský princ regent. Jeho úlohou bolo stanoviť hodnotu zlatého a diamantového priemyslu, ktorý by mohol revitalizovať trpiacu brazílsku ekonomiku. Práve keď sa dostal do Cádizu, keď vypukla vojna medzi Anglickom a Španielskom a on bol zablokovaný v meste, kde ochorel a takmer neprežil. V marci 1805 vyplával z Cádizu smerom na Montevideo, ale po pristátí bol zatknutý ako anglický špión. Čoskoro po tom bolo obvinenie stiahnuté, ale Mawe bol aj naďalej zadržaný a na slobodu sa dostal až po dobytí mesta Williamom Beresfordom v roku 1806. Sprevádzal expedíciu Johna Whitelocka do Buenos Aires, pri návrate do Montevidea kúpil škuner a odplával do Brazílie. Počas cesty navštívil rôzne prístavy, vrátane jedného na ostrove Santa Catarina. V Brazílii bol dobre prijatý princom regentom, od ktorého dostal povolenie navštíviť v rokoch 1809–10 diamantové bane v Minas Gerais a ďalšie časti vnútrozemia. Spolu s tým mu bol dovolený aj prístup k vládnym archívom.

Roku 1811 sa Mawe vrátil do Londýna, otvoril si obchod na The Strand blízko Somerset House a stal sa známym ako praktický mineralóg. O dva roky neskôr bol zvolený do Kráľovskej geologickej spoločnosti Cornwallu, roku 1817 potom získal diplom z Jena Mineralogischen Gesellschaft.

John a Sarah Maweovci mali dve deti, syna a dcéru. Ich syn John Saint Mawe (1797–1820) zomrel vo veku iba 22 rokov, jeho matka v závete požiadala, aby bola pochovaná vedľa neho. Dcéra Maweovcov sa vydala za Anthonyho Tissingtona Tatlowa (1789–1828), ktorý sa roku 1816 stal Maweovom spoločníkom v obchode v Cheltenhame.

John Mawe zomrel 26. októbra 1829 v Londýne. Na jeho pamiatku je v castletonském kostole (Derbyshire) pamätná tabuľa. V jeho podniku pokračoval do roku 1840 mineralóg James Tennant, spolu s ovdovenou Sarah Maweovou. Tá dostala titul mineralóg Jej Veličenstva.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Maweovo hlavné dielo je popis cesty po Južnej Amerike, Travels in the Interior of Brazil (Cesty vnútrozemím Brazílie), ktorý vyšiel roku 1812 v Londýne a o štyri roky neskôr vo Filadelfii.

Napísal tiež tieto diela:

Roku 1822 editoval druhé vydanie Woodarchova úvode do konchológie, tiež napísal článok The Occurrence of Diamonds, &c., in Brazil (Výskyt diamantov atď. v Brazílii) do Annalen der Physik a On the Tourmaline and Apatia of Devonshire (O turmalínu a apatitu v Devonshire) do Quart. Journ. of Science. Rukopis Maweova článku On a Gold Mine in South America (O zlatom bane v Južnej Amerike) je uchovaný v knižnici londýnskej Geológickej spoločnosti.

Množstvo Maweových publikácií ilustrovali James Sowerby a jeho synovia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku John Mawe na českej Wikipédii.