Jozef Markuš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jozef Markuš
Jozef Markuš
slovenský politik

Narodenie 13. marec 1944 (70 rokov)
Nyíregyháza, Maďarsko

Jozef Markuš (* 13. marec 1944, Nyíregyháza, Maďarsko) je bývalý predseda Matice slovenskej a bývalý slovenský politik. Od 12. decembra 1989 do 26. júna 1990 bol podpredsedom slovenskej vlády národného porozumenia.

Rodina Jozefa Markuša sa spolu s ďalšími slovenskými rodinami z okolia Nyíregyházi presťahovala do Hornej Seče v apríli 1947 v rámci výmeny obyvateľstva. Na výmenu sa 47 rodín maďarskej národnosti vysťahovalo do Maďarska.

Jozef Markuš vyštudoval Strednú poľnohospodársku školu technickú v Zlatých Moravciach. Vysokoškolské štúdium absolvoval na vtedajšej Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, študijný odbor ekonomika poľnohospodárstva. V rokoch 1985-1989 bol zamestnaný v ekonomickom a prognostickom ústave Slovenskej akadémie vied.

Markuš a ŠtB[upraviť | upraviť zdroj]

V Registračných protokoloch agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti, uverejnených na webovej stránke Ústavu pamäti národa, sa nachádza zväzok agenta s krycím menom Ekonóm, ktorému prislúcha meno Jozef Markuš s dátumom narodenia 13. marec 1944 pod registračným číslom 10404.[1]

Referencia[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KS ZNB - Správa ŠtB Bratislava (Séria: II)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]