Jud Süß (1940)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jud Süß
Dĺžka 98 minút
Štát Nacistické Nemecko
Pôvodný jazyk nemčina
Rok 1940
Filmový štáb
Réžia Veit Harlan
Produkcia Otto Lehmann
Scenár Veit Harlan
Eberhard Wolfgang Möller
Ludwig Metzger
Hudba Wolfgang Zeller
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Jud Süß (slov. Žid Süß) je film z roku 1940, ktorý bol natočený nacistickým Nemeckom ako propagandistický snímok podporujúci antisemitizmus. Film režíroval Veit Harlan, v hlavných úlohách hrali Ferdinand Marian a Harlanova manželka Kristina Söderbaumová. Film bol čiastočne založený na starších románoch rovnakého mena, románu z roku 1925 Liona Feuchtwangera a románu z roku 1827 Wilhelma Hauffa. Ani romány ani film príliš neodpovedajú skutočnému životu Josepha Süßa Oppenheimera.

Nacistický minister propagandy Joseph Goebbels, ktorý zariadil vyrobenie filmu, bol filmom veľmi potešený a premiéru v paláci UFA v Berlíne sledoval posadený vedľa režiséra. Heinrich Himmler nariadil členom SS a polície, aby film zhliadli. V rámci Nemecka mal film veľký úspech, videlo ho 20 miliónov divákov.

Scény uctievania v synagóge a vstup Židov do Württemberska boli natáčané v Prahe, ktorá bola v tom čase v rámci Protektorátu Čechy a Morava Nemeckom okupovaná. Tu bol tiež prevedený nútený nábor židovských komparzistov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žid Süß (film, 1940) na českej Wikipédii.