Juraj Marušiak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Mgr. Juraj Marušiak PhD. (*10. júl 1970, Bratislava) je slovenský politológ, prekladateľ a novinár.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1988-94 absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor história - slovenský jazyk. Od roku 1996 doktorand a vedecký pracovník Ústavu politických vied SAV. (PhD. v roku 2003) V rokoch 2000 - 2009 bol vedecký tajomník, od roku 2009 je predsedom Vedeckej rady Ústavu politických vied SAV. V rokoch 2004 - 2010 pôsobil ako predseda Spoločnosti pre strednú a východnú Európu[1] Od roku 2013 je členom Predsedníctva SAV.

Oblasť vedeckého pôsobenia[upraviť | upraviť zdroj]

Zaoberá sa predovšetkým modernými dejinami strednej a východnej Európy, slovensko-poľskými vzťahmi a slovenskou zahraničnou politikou. Patrí medzi slovenských politických analytikov ľavicovej, sociálno-demokratickej orientácie. Vo svojich verejných vystúpeniach vyjadruje zásadnú podporu demokratickej politike a odpor voči radikálnemu nacionalizmu. Vyzýva k úzkej spolupráci stredoeurópskych krajín a k ich prozápadnému smerovaniu. Na druhej strane upozorňuje aj na potrebu zahraničnej podpory demokratizácie východoeurópskych štátov.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejšou samostatnou publikáciou je kniha:

  • Slovenská literatúra a moc v druhej polovici 50.rokov (Brno, 2001, 181 s.)

Zároveň je autorom viacerých vedeckých štúdií, odborných a publicistických článkov v domácej i zahraničnej literatúre a editor viacerých zborníkov. Často vystupuje na domácich a zahraničných konferenciách.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.ssve.sk prístup 3.7.2008

Ďalšie zdroje[upraviť | upraviť zdroj]