Karol IV. (Španielsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karol IV.
Španielsky kráľ
Astúrsky princ
Charles IV of Spain.jpg
Panovanie 14. december 178819. marec 1808
Escudo de Armas de Carlos III.svg
Narodenie 11. november 1748
Portici, Sicília
Úmrtie 20. január 1819 (70 rokov)
Rím
Predchodca Karol III.
Nástupca Ferdinand VII.
Manželka Mária Lujza Parmská
Potomstvo Šarlota Bourbonská
Mária Lujza Bourbonská
Ferdinand VII.
Carlos, Count Molinaský
Mária Izabela Španielska
Francisco de Paula
Dynastia Bourbonovci
Otec Karol III.
Matka Mária Amália Saská

Karol IV. (špan. Carlos IV, * 11. november 1748, Portici, Sicília – † 20. január 1819, Rím) bol od 14. decembra 1788 až do svojej abdikácie 19. marca 1808 španielskym kráľom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Karol bol druhý syn španielskeho kráľa Karola III. a Márie Amálie Saskej. Narodil sa v Portici na Sicílii v čase, keď jeho otec bol Neapolským a Sicílskym kráľom. Jeho starší brat Filip bol ako ťažký epileptik z následníctva vylúčený.

Po svojej matke, vnučke Augusta II. Silného, zdedil postavu a fyzickú silu saského rodu, ale nebol veľmi inteligentný. Karol IV. bol veľmi dôverčivý a bol známy svojou láskavosťou. Bol ľahko ovplyvniteľný a počas jeho panovania vládla de facto jeho energická manželka Mária Lujza a jej obľúbenec, minister Manuel de Godoy.

Vláda[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1788 zomrel Karolov otec, kráľ Karol III., a tak Karol nastúpil na trón ako Karol IV.. Nový kráľ považoval svoj úrad za posvätný a vyzeral ako absolutistický a mocný panovník. V skutočnosti bol však iba pasívnym členom svojej vlády, ktorý väčšinu času trávil na poľovačkách. Vládne záležitosti prenechal svojej manželke a svojmu predsedovi vlády. V roku 1792 sa po dlhom úsilí podarilo Márie Lujze odstrániť z funkcie floridablancaského grófa Josého Moñinoa y Redondoa a na jeho miesto menovala Pedra Pabla Abarcu de Bolea, arandaského grófa, predsedu aragónskej vládnej strany v krajine. Ale v dôsledku vojny proti republikánskemu Francúzsku bol liberálny gróf Pedro Pablo nahradený Manuelom de Godoyom, ktorý bol kráľovnej obľúbenec a pravdepodobne aj jej milenec.

Manuel de Godoy pokračoval v politike svojho predchodcu a zaujal tak neutrálny postoj voči vývoju situácie vo Francúzsku. Potom však Španielsko začalo v roku 1793 protestovať proti poprave zosadeného kráľa, následkom čoho Francúzsko vyhlásilo vojnu Španielsku a v roku 1795 bol Manuel de Godoy nútený uzavrieť spojenectvo a vyhlásiť vojnu Veľkej Británii.

Španielsko zostalo spojencom Francúzska a podporovalo kontinentálnu blokádu, pokým Británia nevyhrala námornú bitku pri Trafalgare. Po Napoleonovom víťazstve v Prusku v roku 1807 Godoy opäť postavil Španielsko na Francúzsku stranu. Táto zmena strán oslabovala Karolovu pozíciu dôveryhodného spojenca, zatiaľ čo návrat do spojenectva s Francúzskom zvýšilo Godoyovu nepopularitu a posilnilo partido fernandista, hnutie priaznivcov korunného princa Ferdinanda, ktorí boli zástancami dobrých vzťahov s Veľkou Britániou.

Abdikácia a smrť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1808 sa uskutočnila vzbura proti kráľovi Karolovi. V dôsledku nej Karol IV. abdikoval 19. marca 1808 a vládu prenechal svojmu synovi Ferdinandovi, ktorý vládol pod menom Ferdinand VII. Počas jeho vlády Napoleon poslal do Španielska približne 100 000 vojakov.

V roku 1812 sa Karol nakoniec usadil v Ríme v Palazzo Barberini, kde 20. januára 1819 zomrel.

Manželka a potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

4. septembra 1765 sa oženil s Máriou Lujzou Bourbonsko-parmskou (* 1751 – † 1819), dcérou vojvodu Filipa I. z Parmy a Márie Lujzy Bourbónskej. Mali spolu 14 detí:

Genealógia[upraviť | upraviť zdroj]

Predkovia Karola IV. v troch generáciach
Karol IV. Otec:
Karol III.
Starý otec:
Filip V.
Prastarý otec:
Ľudovít Francúzsky
Prastará matka:
Mária Anna Bavorská
Stará matka:
Izabela Farnese z Parmy
Prastarý otec:
Eduard II.
Prastará matka:
Dorota Žofia Falcká
Matka:
Mária Amália Saská
Starý otec:
August III.
Prastarý otec:
August II.
Prastará matka:
Kristína Eberhardina Brandenbursko-Bavorská
Stará matka:
Mária Jozefa Habsburská
Prastarý otec:
Jozef I. Habsburský
Prastará matka:
Amália Vilhelmína Brunšvicko-lüneburská

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Karl IV. (Spanien) na nemeckej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Charles IV of Spain na anglickej Wikipédii.