Karol Kmeťko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Karol Kmeťko

biskup nitriansky
arcibiskup ad personam
 
Dátum a miesto narodenia 12. december 1875
Dolné Držkovce
Dátum a miesto úmrtia 22. december 1948 (73 rokov)
Nitra
 
Odkazy
Spolupracuj na Commons Karol Kmeťko
Portal.svg Biografický portál

Karol Kmeťko (* 12. december 1875, Dolné Držkovce dnes súčasť Veľkých Držkoviec – † 22. december 1948, Nitra) bol slovenský rímskokatolícky duchovný, diecézny biskup nitriansky,arcibiskup ad personam, autor náboženských publikácií a článkov.

Karol Kmeťko bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie z 30. októbra 1918. V rokoch 1918-1920 bol členom Revolučného národného zhromaždenia, 1920-1925 pôsobil ako poslanec Národného zhromaždenia.

Za biskupa bol vymenovaný 13. novembra 1920.

Dôležitosť vymenovania K. Kmeťka za arcibiskupa tkvela v tom, že na Slovensku sa ešte pred 2. svetovou vojnou vyzdvihla všeobecne uznávaná cirkevná autorita, o ktorú sa mohli katolíci oprieť po zmene politického režimu. Určitou nevýhodou bol jeho vysoký vek a horší zdravotný stav. Jeho autoritu nemohli spochybňovať ani odporcovia HSĽS, od ktorej sa Kmeťko odpútal ešte v medzivojnovom období. Veľa zavážil aj jeho postoj proti rasovému zákonodarstvu a neľudskostiam páchaným v spojitosti s riešením „židovskej otázky“ na Slovensku.

Osobnosť arcibiskupa K. Kmeťka sa natrvalo zapísala do moderných slovenských dejín. Zapájaním laikov do života cirkví, tlačovým apoštolátom, orientáciou na mládež a jej problémy, misijným dielom a charitatívnou činnosťou ukázal príklad cesty kresťana v modernom svete.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]


biskup nitriansky
Predchádza: 19201948 Nasleduje:
Viliam Baťán (Batthyány) Karol Kmeťko  Eduard Nécsey (apoštolský administrátor)