Klieštikovec kurí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Čmelík slepačí
Klieštikovec kurí
Trieda (classis) Pavúkovce Arachnida
Podtrieda (subclassis) Roztoče Acari
Rad (ordo) Mesostigmátne roztoče Mesostigmata
Čeľaď (familia) Klieštikovité Dermanyssidae
Rod (genus) Klieštikovec Dermanyssus
Druh (species) Klieštikovec kurí Dermanyssus gallinae
Vedecký názov
Dermanyssus gallinae
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Klieštikovec kurí alebo staršie čmelík slepačí (Dermanyssus gallinae) je roztoč z čeľade klieštikovité (Dermanyssidae).

Patrí medzi ektoparazity hydiny a vtákov všeobecne. Tieto roztoče sa živia krvou a útočia na odpočívajúce vtáky v noci. Po kŕmení sa schovávajú v puklinách a trhlinách ďalej od denného svetla, kde sa pária a kladú vajíčka. Za priaznivých podmienok môže byť ich životný cyklus dokončený do siedmich dní, takže populácia klieštikovcov môže rýchlo narastať, čo spôsobuje problémy v podobe anémie u ťažko postihnutých kŕdľov hydiny.

Dermansyssus gallinae sa môže kŕmiť aj na niektorých druhoch cicavcov, vrátane človeka, [1][2][3], ale potrebuje vtáčieho hostiteľa na reprodukciu.

Taktiež bol opísaný ako možný vektor pre Erysipelothrix rhusiopathiae.[4]

Prevencia a liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na to, že klieštikovce môžu prežiť až 10 mesiacov v prázdnom kurníku, je dôležité, aby bolo obydlie vtákov dôkladne vyčistené. Konštrukcia obydlí pre zvieratá by mala eliminovať úkryty pre roztoče v čo najväčšej miere. Chemické kontroly, ak sú použité, by mali byť prevedené v rotácii, aby sa zabránilo hromadeniu odporu.

Ošetrenie dreva kreozotom zabije roztoče a drží ich na istú dobu ďalej od ošetrovanej oblasti, no treba dbať, aby nedošlo ku kontaminácii vajec.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dermanyssus gallinae na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).