Kostol svätej Margity Antiochijskej (Kopčany)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na kostol zo severu

Kostol svätej Margity Antiochijskej leží pri obci Kopčany. Je to jediná dodnes stojaca zachovaná architektonická pamiatka pochádzajúca z čias Veľkej Moravy.

História

Kostol pochádza z 9. storočia, prvá zmienka o ňom je z roku 1392. Vznikol ako súčasť veľkomoravského hradiska Valy v Mikulčiciach. Jeho postavenie sa datuje najneskôr do obdobia vlády veľkomoravského kniežaťa Rastislava I. alebo Svätopluka I.. V okolí kostola existovali malé osady až do 13. storočia, kedy zaniklo pôvodné veľkomoravské hradisko, sa obyvatelia začali postupne z osád sťahovať, a poslední z nich odišli približne v 16. - 17. storočí. Kostol však slúžil naďalej až do 18. storočia, kedy bol postavený nový kostol priamo v dedine Kopčany. Neskôr sa tu až do roku 1994 konali len príležitostné bohoslužby pri púti, ktorá súvisela s patrónkou kostola, svätou Máriou Antiochijskou. Ku kostolu patril aj priľahlý cintorín, na ktorom sa pochovávalo až do 17. - 18. storočia, a zachoval sa až do 20. storočia.

Opis

Kostol je pôvodná predrománska stavba, ktorá bola v 13. storočí upravená v gotickom štýle. Ide o jednoloďový kostol s jednotlivými miestnosťami zoradenými za sebou (predsieň - loď - presbytérium). Vo svojej dobe bol netypicky postaveným kostolom, a dodnes je pre historikov záhadou. Obsahuje veľa pôvodných prvkov a architektonických detailov, ktoré sú predmetom výskumu (napr. pôvodné okenné otvory, povrchová úprava stien, valená klenba v presbytériu, znaky vyryté do kameňa na fasáde).

Súčasnosť

Prvý archeologický výskum kostola a jeho okolia sa začal v roku 1964. Naň nadväzoval ďalší výskum, ktorý začal v roku 1994. Počas týchto výskumov sa v roku 2004 našli tri hroby z obdobia Veľkej Moravy, ktoré pomohli bližšie určiť čas, kedy bol kostol postavený. Okrem toho sa našli tiež šperky z obdobia Veľkej Moravy. V súčasnosti sa archeologický výskum v Kopčanoch zameriava na rekonštrukciu historickej krajiny a jej osídlenia, a to najmä v 9. - 10. storočí. Jeho výskum sťažuje skutočnosť, že je jedinou dodnes stojacou sakrálnou stavbou z obdobia veľkomoravskej ríše, takže archeológovia nemajú túto budovu s čím porovnávať. Podobné zachované stavby sa však nachádzajú v krajinách, ktoré patrili v 8. a 9. storočí do Franskej ríše, resp. inde v západnej Európe. V roku 1995 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Iné projekty

Externé odkazy

Súradnice: 48° 47′ 46″ s. š., 17° 06′ 31″ v. d.